Papež požehnal světu a vyzval k otevřenosti vůči běžencům

Vatikán - Papež Benedikt XVI. v tradičním požehnání Městu a světu (Urbi et orbi) vyzval k otevřenosti vůči imigrantům, které z jejich domovů vyhání hlad, nesnášenlivost či zhoršování životního prostředí. Papež své poselství pronesl z centrální lodžie na Svatopetrském náměstí ve Vatikánu zaplněném desetitisíci poutníky z celého světa. Další miliony lidí sledovaly poselství prostřednictvím televizních obrazovek včetně České televize.

Požehnané Vánoce pak nejvyšší představitel římskokatolické církve popřál v pětašedesáti jazycích (o jeden více než loni) včetně češtiny a slovenštiny. Čechům řekl: „Narodil se vám Spasitel, radujte se.“ Slovákům pak popřál: „Milostiplné a radostné vianočné sviatky.“

Po incidentu ze čtvrtečního večera, kdy jej před mší srazila k zemi psychicky labilní žena, vypadal dvaaosmdesátiletý Benedikt v pořádku a jeho program zůstal nenarušen.

Video Reportáž Martina Jonáše
video

Reportáž Martina Jonáše

Papež zmínil všechny současné krize

"Tváří v tvář exodu těch, kteří emigrují z vlasti a do dalekých krajů, je
žene hlad, netolerance či zhoršování životního prostředí, vyzývá církev k
jejich přijetí," prohlásil papež. Poukázal také na to, že společnost je nyní hluboce poznamenána těžkou ekonomickou krizí, ale především krizí morální a těžkými ranami válek a konfliktů.

Vyjádřil solidaritu s těmi, kdo jsou postiženi přírodními katastrofami a bídou, a to i v bohatých zemích. Vyjmenoval všechny krize, které nyní svět prožívá, počínaje Svatou zemí, kde se narodil Ježíš, a kde stále přetrvává izraelsko-palestinský konflikt. Znovu vyzval, aby lidé upustili od každé logiky násilí a pomsty a vydali se na cestu mírového soužití.

Připomněl rovněž těžký osud křesťanských komunit, které žijí v Iráku a okolním regionu. V Asii připomněl Srí Lanku, Korejský poloostrov a Filipíny. V Africe vyzval k ukončení všeho násilí v Kongu a k respektování lidských práv a k dialogu v Guineji a Nigeru.

V Evropě a Severní Americe žádal, aby lidé překonali egoistickou mentalitu spoléhající především na techniku a respektovali ty nejslabší, počínaje těmi, kdo se ještě nenarodili. 
 

Papež Benedikt XVI. při tradičním požehnání Městu a světu (Urbi et orbi).
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24