Z chlapečka, který přežil tsunami, je světová celebrita

Srí Lanka – Dne 26. dubna 2004 se Indickým oceánem přehnaly vlny tsunami. Zasáhly východní a jižní pobřeží Srí Lanky a místní vesnice tak zmizely pod masou vody. O několik dní později našli záchranáři v troskách domů živé nemluvně. Tříměsíčního chlapečka odnesli do nemocnice, kde ho pak pod označením dítě 81 objevili jeho rodiče. Dítě se tak stalo celosvětovou celebritou a zájem o něj neutichá ani pět let po katastrofě. Jeho rodiče na Srí Lance ale zvýšené publicity spíš litují.

Rodiče chlapce si prožili tvrdé období. Jejich radost ze shledání syna trvala totiž velmi krátce. Lékaři jim odmítli syna Abhilaše vydat. Chtěli důkaz, že je miminko opravdu jejich. Zpráva o nalezenci se okamžitě roznesla po okolí. Nemocnici vzaly útokem desítky zoufalých matek, kterým voda vzala děti.

Chlapec byl svěřen do péče rodičů až po testech DNA

Murugupillajovi dostali syna zpět až po dvaapadesáti dnech. Soud jim Abhilaše vrátil až v okamžiku, kdy testy DNA potvrdily jejich rodičovství. Strhující příběh přinesl rodině světovou slávu. Trojice ze Srí Lanky se podívala i do Spojených států, kam ji jako hosty pozvali do jednoho z televizních pořadů. 

Před pěti lety jim všichni slibovali peníze a pomoc. Teď stále žijí v malém nedostavěném dvoupokojovém domku. „Kvůli publicitě jsme nedostali nic, a to ani od nevládních humanitárních organizací. Víme, že mnoho lidí přitom bez jakékoli publicity nějakou pomoc získalo,“ podotkl chlapcův otec Džejrádža Murugupillaj.

Vlny pohřbily nejmíň 35 tisíc lidí

Tsunami zabilo jen na Srí Lance nejmíň pětatřicet tisíc lidí. Opravy škod vyšly dohromady v přepočtu na skoro 40,5 miliardy korun. Murugupillajovi měli štěstí, teď ale neskrývají hořkost. Smrt je jako zázrakem minula, stejně tak ale i peníze na začátek nového života.

Abhilaš s maminkou
Abhilaš s maminkou
Více fotek
  • Abhilaš s maminkou autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/14/1324/132323.jpg
  • Vlna autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/3/210/20947.jpg