Mladík se pokusil odpálit trhavinu v letadle

Washington – Mladý muž z Nigérie, který má údajně vazby na al-Káidu, se pokusil včera večer před přistáním odpálit podomácku vyrobenou nálož na palubě cestovního letadla společnosti Delta Air Lines s bezmála 300 osobami. Po menší explozi byl vzniklý oheň ještě na palubě uhašen. Samotný mladík se těžce zranil, když utrpěl popáleniny 3. stupně. Nikdo z dalších cestujích nebyl zraněn a letadlo poté bezpečně přistálo. Bílý dům označil útok v Airbusu A330 na trase z Amsterodamu do Detroitu za teroristický čin. Britské úřady vzápětí nařídily zpřísnit bezpečnostní opatření při odbavování letů do USA. Nigérie oznámila, že incident, který skončil nouzovým přistáním airbusu, začínají vyšetřovat její tajné služby. Podle původních zpráv měl přitom student britské univerzity zapálit pouze zábavní pyrotechniku.

Incident se stal asi 20 minut před přistáním v Detroitu. Podle jednoho z očitých svědků zhruba dvacet minut před plánovaným přistáním zazněla rána a vzápětí byl cítit kouř. Celkem 278 pasažérů může mluvit o obrovském štěstí, neboť výbušné zařízení umístěné na palubě v klíčové chvíli selhalo, letadlo tak mohlo bezpečně přistát. „Vstal a začal křičet a nadávat, křičel něco o Afghánistánu. Pak se popral s posádkou,“ popsal jeden z cestujících. Po nouzovém přistání již okolí letadla zabezpečili agenti FBI a mladíka zajistili.

Video Telefonát Ivana Kytky
video

Telefonát Ivana Kytky

Výpovědi cestujících:

„Stalo se to u levého křídla. Chlápek, který seděl na druhé straně - u okna u pravého křídla, přeskočil všechny sedící lidi a oheň uhasil.“

„Měl docela vážně popálené nohy. Viděla jsem je, protože posádka ho svlékla, aby se ujistila, že u sebe nemá žádné další nebezpečné látky.“

Podle člena výboru pro vnitřní bezpečnost americké Sněmovny reprezentantů Petera Kinga je pachatelem třiadvacetiletý Nigerijec Abdul Mudallad. Už při předběžném výslechu prohlásil, že konal z rozkazu al-Káidy. „Rozumím tomu tak, že má vazbu na al-Káidu - určitě vazby na extrémní terorismus - a jeho jméno dost rychle vyskočilo (v databázi amerických zpravodajských služeb),“ řekl podle agentury Reuters King.

Stopy útoku vedou do Jemenu

Také americké úřady pro jistotu zpřísnily bezpečnost na letištích. „Pasažéři mohou zaznamenat další kontrolní opatření k zajištění bezpečnosti cestující veřejnosti na vnitrostátních a mezinárodních letech,“ dodal King. Muž údajně disponoval trhavinou, kterou až na palubě letounu vytvořil spojením neznámého prášku a kapaliny. Představitelé amerických institucí pro boj s terorismem podle agentury AP nyní zkoumají možnost, že čelí nové hrozbě v podobě explozivní látky vzniklé se složek, které prošly předletovou bezpečnostní kontrolou.

Výbušnina prý byla získána v Jemenu spolu s instrukcemi, kdy ji použít. Letadlo okamžitě po přistání odtáhli do odlehlé části detroitského letiště, kde kabinu i zavazadla prohledali pyrotechnici. Podle vyšetřovatelů byla bomba poměrně důmyslná a zbývá zjistit, jak se ji útočníkovi podařilo propašovat na palubu. Po celý let z Nigérie do Detroitu s mezipřistáním v Amsterodamu se prý na palubě airbusu nedělo nic neobvyklého.

/*json*/{"map":{"lat":42.4720969092,"lng":-82.6721191406,"zoom":7,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[{"lat":42.431565872579,"lng":-83.067626953125,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/

Evropská letiště zpřísňují kontroly cestujících

Na incident, který byl americkými úřady následně označen za teroristický čin, zareagovala hlavní evropská letiště zpřísněním bezpečnostních kontrol. Jedná se zejména o ta, odkud létá větší množství linek právě do Spojených států. Například londýnské letiště Heathrow operativně zavedlo hned několik opatření.

„Zde startuje nejvíce spojů do Spojených států. Při odbavování začali kontroloři striktně vyžadovat pravidlo pouze 1 příručního zavazadla na palubu a také to, aby cestující, kteří nastupují do letadel mířících do Spojených států, procházeli ještě dodatečnou kontrolou. Na obou stranách Atlantiku jsou navíc pečlivěji kontrolovány seznamy cestujících,“ telefonoval z Londýna spolupracovník ČT Ivan Kytka.