Policie se v Teheránu opět střetla s opozicí

Teherán - Íránské bezpečnostní síly se dnes v Teheránu střetly se stoupenci opozice. Oznámily to opoziční zdroje, jejichž zprávy se podle agentury Reuters zatím nepodařilo ověřit z nezávislých médií. „Početná skupina lidí a bezpečnostní síly se utkaly v oblasti Pol-e Čúbí při pochodu opozičníků,“ informovala internetová stránka íránských reformistů. Zprávy se nepodařilo potvrdit z nezávislých zdrojů a zahraničním médiím bylo krytí protestů znemožněno.

Podle opozičních zdrojů pořádková policie vpadla do sídla tiskové agentury ISNA, v němž stoupenci opozice hledali během střetů útočiště. „Stoupenci opozice hledali úkryt v budově studentské tiskové agentury ISNA ve snaze ochránit se před pořádkovou policií, která k rozptýlení davu použila obušky. Policisté zaútočili na budovu ISNA,“ sdělila na své internetové stránce agentura Džaras. Uvedla rovněž, že policie ve snaze varovat a rozehnat dav střílela do vzduchu a použila rovněž slzný plyn.

Incident se odehrál při příležitosti oslav svátku ášúrá, výročí úmrtí imáma Husajna, který zahynul v bitvě u Karbaly roku 680. Tuto událost si každoročně připomínají miliony šíitů po celém světě.

Imám Husajn, vnuk proroka Mohameda a syn chálífy Alího, zakladatele šíitské větve islámu, byl prý v bitvě šíitů u Karbaly proti vojskům sunnitského chálífátu Umajjovců poražen a sťat a jeho tělo vojáci zohavili jako trest za to, že odmítl přísahat věrnost vítězi.