Hřmící sopka vyhnala Filipínce do evakuačních táborů

Manilla - Majestátní hora Mayon, nejživější z 22 činných vulkánů na Filipínách, nadále vykazuje zvýšenou seismickou aktivitu. Úřady tento měsíc zvýšily pohotovost kvůli hrozící erupci na druhý nejvyšší stupeň a filipínská prezidentka nařídila armádě evakuovat všechny obyvatele žijící v osmikilometrovém okruhu kolem kráteru. Téměř 50 tisíc Filipínců tak kvůli přírodní hrozbě tráví vánoční svátky v evakuačních centrech. Přitom patří k nejhorlivějším katolíkům na světě.

„Jsou Vánoce. Za normálních okolností by trávili čas s příbuznými. To kvůli evakuaci není možné, a tak se jim snažíme zpříjemnit pobyt, jak to jen jde,“ uvedl guvernér provincie Albay Joey Salceda. V 26 evakuačních centrech na různých místech se tísní bezmála 50 tisíc lidí včetně dětí. Úřady se však snaží dodávat potřebné zásoby potravy, a dokonce organizují zábavný program. „Přála bych si, aby se Mayon už uklidnil a my se mohli vrátit do svých domovů. Není to tu lehké. I když se nám vláda snaží pomáhat, pořád je to velký rozdíl,“ vyjádřila se Sonia Borasová.

Mnohem smutnější Vánoce však prožívají příbuzní 23 pohřešovaných pasažérů z trajektu, který se potopil na Štědrý den nedaleko ústí Manilského zálivu po srážce s rybářskou lodí. Čtyři lidé se utopili, 46 se jich podařilo zachránit, po zbytku zatím záchranáři marně pátrají.

Děti v evakuačním táboře
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24