Jihovýchodní Asie vzpomíná na oběti ničivé tsunami z roku 2004

Aceh – Obyvatelé ostrovů v Indickém oceánu si připomínají smutné páté výročí od ničivé vlny tsunami, která zasáhla tropickou oblast v momentě, kdy zde mimo místních obyvatel trávili svátky turisté z celého světa. Hlavní vzpomínkové akce doprovázené modlitbami probíhají v indonéském Banda Acehu, kde zahynula většina obětí z celkového počtu 230 tisíc. Indonésii, Indii, Srí Lanku a Thajsko zasáhla obrovská přílivová vlna v prosinci 2004 po silném podmořském zemětřesení.

Na druhý svátek vánoční, 26. prosince v 01:58 SEČ (07:58 místního času), vzniklo u severozápadního pobřeží indonéského ostrova Sumatry mohutné zemětřesení o síle 9,2 stupňů Richterovy stupnice, které bylo dokonce pátým nejsilnějším zemětřesením od dob, kdy se otřesy vědecky měří. Tragédii následného účinku obří vlny o výšce až 10 metrů si připomínají příbuzní i blízcí na celém světě. V thajském Paganu uctila památku obětí tisícovka buddhistických mnichů. „Doufám, že duše všech, ať už pocházeli odkudkoliv, uslyší tuhle modlitbu, kterou jim věnujeme. Zemřeli tu lidé z celého světa, bylo to hrozné neštěstí,“ vzkázala Kularb Pliamyaiová.

V jinak nábožensky konfliktní zemi se za klid zemřelých modlili věřící bez rozdílu vyznání. Bohoslužby se konaly jak v křesťanských kostelích, tak i v muslimských mešitách. Pozůstalí se sešli například u masových hrobů v indonéském Acehu, kde tsunami způsobila největší tragédii. Mnoho těl se zde dodnes nepodařilo identifikovat. „Přišli jsme zavzpomínat na příbuzné a blízké, kteří jsou stále pohřešovaní. Myslíme, že je tehdy tsunami zabila,“ uvedl jeden z pozůstalých. „Ztratil jsem tehdy dva syny a dvě dcery. Stále trpím depresemi,“ svěřil se indonéský rybář.

Video Tsunami: Pět let poté
video

Tsunami: Pět let poté

Zkáza vánoční tsunami

Posun tektonických desek v pásu dlouhém přes 1000 kilometrů a širokém 100 kilometrů posunul mořské dno o dvacet metrů horizontálně a pět metrů vertikálně. Uvedl do pohybu miliony tun vody a vyvolal mořskou vlnu, tzv. tsunami, která se šířila celým Indickým oceánem rychlostí až 700 kilometrů za hodinu.

Lidé v rybářských vesničkách i turistických centrech záhy umírají bez jakéhokoliv varování. Na Srí Lance vlna zdevastovala zejména východní a jižní pobřeží ostrova. Na pobřeží se zvedla až do výšky deseti metrů a v závislosti na tvaru terénu pak s brutální silou pronikla až dva kilometry hluboko do vnitrozemí, kam hnala hromady trosek i lidských těl. V důsledku tsunami zahynulo na Srí Lance 50 tisíc lidí, dále 150 tisíc lidí v Indonésii, 12 tisíc v Indii a 5 a půl tisíce v Thajsku. Počet obyvatel, kteří přišli o přístřeší, byl odhadován na milion.

Děsivý seznam nakonec obsáhl 13 zemí. Mohutná vlna tsunami dorazila až k tisíce kilometrů vzdáleným břehům východní Afriky. Tsunami zapříčinila i největší neštěstí v dějinách železniční dopravy: na trati Kolombo - Galle smetla rychlík s 1500 cestujícími.