Stoprocentní bezpečnost papeže zajistit nelze

Vatikán  - Ani sebelepší ochranka nedokáže papeže během veřejných vystoupení zcela ochránit před incidenty podobného druhu, jako byl čtvrteční, kdy Benedikta XVI. v chrámu svatého Petra strhla k zemi údajně duševně nemocná žena. Ačkoli papež má profesionální ochranku, během veřejných vystoupení a bohoslužeb je pravidelně obklopen až desítkami tisíc věřících a není myslitelné, aby od nich byl oddělován neprůstřelnou stěnou, prohlásil vatikánský mluvčí Frederico Lombardi. Nicméně papež se dnes cítil dobře - z okna své pracovny pozdravil věřící na Svatopetrském náměstí.

„Není reálné se domnívat, že by Vatikán mohl na sto procent zajistit papežovu bezpečnost,“ řekl Lombardi podle BBC. „Ochranka zjevně zareagovala nejrychleji, jak jen to bylo možné. Navíc žena podle následných zjištění vůbec neměla v úmyslu papeže zranit.“ 

Vatikánský mluvčí upozornil, že lidé chtějí papeže vidět z co největší blízkosti a že hlavu katolíků těší být co nejblíže věřícím. „Nulové riziko není reálné v případě přímého styku s davem,“ řekl. Vatikánská bezpečnostní služba se ale podle něj „pokusí vyvodit z případu ponaučení“. 

Italský premiér Silvio Berlusconi, který byl nedávno na veřejnosti napaden hozeným suvenýrem v podobě modelu milánského dómu, po incidentu s papežem vyzval k boji „s projevy vzrůstající zášti a extremismu“ vůči veřejným osobnostem. 

Papež je v pořádku 

Zjevně v dobré kondici dnes papež z okna své pracovny pozdravil věřící na Svatopetrském náměstí. Benedikt XVI. hovořil o osudu pronásledovaných křesťanů v různých zemích světa. Nezmínil se přitom o incidentu, při kterém ho před dvěma dny strhla k zemi podle Vatikánu duševně nemocná žena. V dnešní den, kdy si křesťané připomínají svatého Štěpána jako prvního křesťanského mučedníka, papež upozornil na ty, kteří „trpí kvůli své víře“, a vyzval přítomné, aby se za ně modlili.

Benedikt XVI. byl napaden ve čtvrtek před začátkem půlnoční mše ve svatopetrském chrámu zřejmě psychicky narušenou 25letou ženou, která přeskočila bezpečnostní zábrany a papeže kráčejícího k oltáři strhla za roucho k zemi.