Izraelci zabili šest Palestinců

Nábulus - Rok po zahájení ofenzívy izraelské armády v pásmu Gazy se na palestinských územích znovu střílelo. Izraelští vojáci zabili při dvou různých incidentech šest Palestinců. Je to největší počet mrtvých během jednoho dne za poslední rok. Prezident Palestinské autonomie Mahmúd Abbás čin Izraelců ostře odsoudil. Podle mluvčího izraelské armády vojáci zastřelili trojici Palestinců podezřelých ze snahy proniknout z pásma Gazy, kontrolovaného militantním hnutím Hamas, a také tři palestinské radikály na západním břehu Jordánu.

„Tato hrubá izraelská eskalace dokazuje, že Izrael nemá zájem o nastolení míru a snaží se vyhrotit situaci,“ prohlásil poradce palestinského prezidenta. Izrael podle něj torpeduje snahu mezinárodního společenství a USA o obnovení mezinárodních rozhovorů - a naopak se snaží situaci na Blízkém východě zhoršit.

V Nábulusu na západním břehu Jordánu byli zabiti tři bojovníci Fatahu, strany palestinského prezidenta Mahmúda Abbáse, kteří byli podle izraelské armády zapojeni do nedávné vraždy izraelského osadníka. Podle svědků je zabili vojáci izraelských zvláštních sil, kteří byli v civilu. Podle příbuzných obětí byli Palestinci zabiti zcela chladnokrevně. Izraelská organizace ochránců lidských práv Betselem žádá vyšetření případu.

„Na základě svědectví z místa činu se zdá, že nejméně dva ze tří mužů nebyli ozbrojeni a že byli zabiti ve chvíli, kdy se chtěli vzdát,“ řekla mluvčí této organizace Sarit Michaeliová. „Jsou dobré důvody se domnívat, že jde o likvidační operaci,“ dodala.

Oběťmi střelby v pásmu Gazy byli tři Palestinci, kteří podle palestinských zdrojů sbírali železo u uzávěry oddělující palestinskou enklávu od Izraele. Mluvčí izraelské armády naopak řekla, že tito tři muži se „chovali podezřele“, když se plížili k uzávěře v oblasti, kam jim izraelská armáda zakázala přístup. O tom, zda měli zbraně, se nezmínila. Hnutí Hamas, které ovládá pásmo Gazy, obvinilo Palestinskou samosprávu prezidenta Abbáse ze spolupráce s Izraelem.