Chorvatsko volí v prvním kole svého prezidenta

Záhřeb – V prvním kole si dnes Chorvaté volí hlavu státu, která zemi přivede zřejmě v roce 2011 do Evropské unie. Nic zatím nenaznačuje, že některý z dvanácti kandidátů získá požadovanou nadpoloviční většinu hlasů. Proto se počítá s druhým kolem 10. ledna. Volební místnosti se otevřely v 7:00 a umožní občanům odevzdat hlas až do 19:00. Volit mohou i občané Chorvatska žijící v zahraničí. Chorvatské soukromé televize RTL a Nova TV zveřejní své odhady výsledků podle průzkumu při odchodu z volebních místností ihned po ukončení voleb v 19:00. Oficiální předběžný výsledek má volební komise zveřejnit kolem půlnoci.

Současnému prezidentovi Stjepanu Mesičovi (84), který patří k nejpopulárnějším politikům v zemi, již po dvou volebních mandátech nedovoluje ústava kandidovat. Rozhodne se tak mezi dvanáctkou nových kandidátů. Podle agentury Reuters se k 11:00 SEČ dostavilo do volebních místností zhruba jedenáct procent z celkem 4,5 milionu voličů. Je to o pět procent méně než ve stejném okamžiku posledních prezidentských voleb v roce 2005.

Za favorita je označován sociální demokrat Ivo Josipović, jemuž průzkumy slibují zhruba třetinu hlasů. Menší voličská účast by však mohla vyhovovat záhřebskému starostovi Milanu Bandičovi. Ten byl nedávno vyloučen ze sociální demokracie, kandiduje jako nezávislý a politology bývá označován za populistu. Jeho příznivci z řad nacionalistů jsou považováni za disciplinované voliče. Právě Bandić je přitom uváděn jako možný Josipovičův protikandidát v předpokládaném lednovém hlasování.

Šanci stát se jedním ze dvou kandidátů pro druhé kolo má ovšem podle některých průzkumů i předseda Chorvatské obchodní komory Nadan Vidošević ucházející se o přízeň voličů rovněž jako nezávislý.