Teherán je opět místem krvavých střetů opozice s policií

Teherán - Od rána příslušníci íránských bezpečnostních složek sváděli krvavé boje s příznivci opozice. Při údajné střelbě policistů do davu během dne zemřelo 8 lidí, mezi nimi i synovec vůdce opozice Musávího, jak tvrdí opoziční internetové stránky. Policie připustila čtyři mrtvé. Státní televize oznámila, že policie zatkla asi 300 lidí. Pořádkové jednotky se snažily rozehnat protivládní shromáždění opozičníků, plánované na okraj významného šíitského svátku ášúrá. Sáhly k slznému plynu, proreformní příznivci naopak zapálili policejní motocykly. Íránský rozhlas informoval o podpálení banky a autobusové zastávky. Protesty se šíří z metropole Teheránu do dalších středoíránských měst - Isfahánu a Nadžafábádu.

O smrti přívrženců opozice informovala internetová stránka opozice Džaras. Mluvčí teheránské policie to však vzápětí popřel. Později zástupce policejního velitele Ahmad Rezá Radan připustil, že při srážkách zahynuly v Teheránu čtyři osoby, ale nepřímo dementoval, že by jejich smrt souvisela s represemi pořádkových sil. „Jedna oběť se zabila pádem z mostu, dvě další zahynuly při automobilové nehodě a jedna byla zastřelena. Vzhledem k tomu, že policie nepoužila střelné zbraně, je toto úmrtí podezřelé a vyšetřuje se,“ řekl a dodal, že byly zadrženy tři stovky lidí.

Podle některých zpráv policisté stříleli do vzduchu, jiné zdroje přinášejí informace o střelbě přímo do lidí. Zahynout měli čtyři demonstranti, další nejméně čtyři mrtvé hlásí opozice z města Tabríz. Vláda to označuje za lež šířenou západními novináři. Úřady přitom vykázaly z ulic zahraniční média, která se musí spolehnout na amatérské záběry a necenzurované webové stránky. V Teheránu zmizel syrský novinář, který zpravodajsky kryl opoziční demonstrace v centru města. Jeho kolegové na úřadech zjistili, že není mezi mrtvými ani zraněnými, a soudí, že byl zadržen.

Policie dnes také zablokovala ulice vedoucí do centra Teheránu, mobilní sítě ve městě nefungovaly a problémy jsou i s připojením na internet. Tisíce demonstrantů se sešly na veřejných prostranstvích a skandovaly heslo „Smrt diktátorovi“. Jejich mluvčí se na internetu nechali slyšet, že v protestech i nadále vytrvají.

Íránská policie již v sobotu tvrdě zasáhla proti několika demonstracím. Několik opozičních skupin vyzvalo k mohutnému protestu během nynějších svátečních dnů, kdy do ulic vycházejí statisíce Íránců. Úřady varovaly, že pořádkové síly budou tvrdě postupovat proti všem nepovoleným shromážděním.

Za krvavými potyčkami stojí nesouhlas s výsledky voleb

Příčinou pouličních nepokojů je protest proti výsledkům červnových prezidentských voleb, kdy post hlavy státu obhájil Mahmúd Ahmadínežád. Průběh voleb byl podle opozičních představitelů zmanipulován, na což se snažili upozornit při povolebních demonstracích. Ty si vyžádaly několik desítek mrtvých, navíc tisíce členů opozice byly zadrženy.

Svátek ášúrá se letos koná ve vypjatém politickém ovzduší krátce po smrti ajatoláha Hosejna Alího Montazerího, velkého kritika režimu. Jeho pohřeb, kterého se zúčastnily desetitisíce věrných, se změnil v opoziční demonstraci. Úřady zakázaly tradiční ceremoniál na památku zesnulého, což v několika městech vyvolalo srážky mezi stoupenci bývalého disidentského duchovního a policií.