Ve Francii se podařilo vysvobodit trojici jeskyňářů

Paříž - Šťastný konec mělo ve Francii vánoční drama trojice amatérských speleologů, která musela strávit tři sváteční dny o hladu v hloubce 700 metrů pod zemí. Východ ze zkoumané jeskyně Romy v západních Pyrenejích jim ve středu nečekaně uzavřela podzemní řeka, jejíž hladina se rychle zvýšila. Dnes časně ráno se však dva Francouzi a jejich řecký kolega dostali zpět na povrch.

„Jsou velmi unavení, ale nikoli zcela vyčerpaní,“ uvedl vedoucí záchranářského týmu Eric Soupra.

Speleologové z Lille mapovali jeskynní systém patřící k propasti Romy v západních Pyrenejích. Tři pronikli suchým sifonem do dalších podzemních prostor, čtyři zůstali před sifonem. Kvůli silnému oteplení ale v minulých dnech začal horský sníh rychle tát a výrazně se zvýšila hladina vodního toku v podzemí. Voda zaplavila přírodní sifon a uzavřela trojici v zadní jeskyni. Dva jeskyňáři ze zbylé čtveřice vyšli na povrch přivolat pomoc. Druzí dva udržovali kontakt s kolegy, dokud to stoupající voda umožňovala.

Záchranáři se na Boží hod pokusili uvězněné vyprostit, chybělo jim však potřebné vybavení. Přivolali tedy jeskynní potápěče, kteří na Štěpána navázali s uvízlou trojicí kontakt. Zjistili, že speleologové jsou zdravotně v pořádku, ale trpí hladem. Potápěči proto začali dlouhým sifonem k uvězněným dopravovat potraviny a poté rezervní potápěčské obleky a dýchací přístroje, aby muži mohli sifonem proplavat.

Jak nečekaně hladina podzemní řeky stoupla, tak rychle zase v sobotu klesla. Uvěznění proto začali uvolněnou chodbou sifonu postupovat zpět a v polovině se střetli se záchranáři, kteří jim šli naproti. S jejich pomocí se pak téměř suchou nohou dostali do hlavní propasti, kde měla výprava v hloubce 400 metrů vybudovaný bivak. V něm se zachránění najedli a odpočinuli si, takže zbývajících 400 metrů stoupání propastí absolvovali vlastními silami a dnes ráno vyšli na povrch.

Jeskyně
Jeskyně