O prezidentovi v Chorvatsku se rozhodne až ve druhém kole

Záhřeb - Vítězem dnešního prvního kola prezidentských voleb v Chorvatsku se oficiálně stal sociální demokrat Ivo Josipović. Nezískal ale potřebnou nadpoloviční většinu hlasů, a proto se za čtrnáct dní střetne ve druhém kole se záhřebským starostou Milanem Bandičem. Josipovičovi dali voliči podle 32,4 procenta hlasů, zatímco Bandičovi jen 14,8 procenta hlasů. Státní volební komise dále uvedla, že se k urnám dostavilo 44 procent ze 4,5 milionu voličů.

Jako třetí skončil kandidát konzervativní strany Andrija Hebrang s 12 procenty hlasů následovaný předsedou Chorvatské obchodní komory Nadanem Vidoševičem s 11,6 procenta hlasů. O nejvyšší křeslo ve státě se dnes v Chorvatsku ucházelo dvanáct kandidátů. Současný prezident Stjepan Mesić, který patří k nejpopulárnějším politikům v zemi, po dvou funkčních obdobích už nesměl podle ústavy kandidovat.

Podle agentur volební účast dosáhla „negativního rekordu“. „Občané jsou z politiků hrozně zklamaní,“ zdůvodnili podle agentury DPA nezájem voličů chorvatští političtí experti. Oba přední kandidáti však slíbili, že přivedou Chorvatsko do Evropské unie. Doufají, že by se jejich země mohla stát členem v roce 2012.