Thajsko odsune tisíce uprchlíků zpět do Laosu

Bangkok - Thajské úřady se rozhodly odsunout téměř 4 500 etnických Hmongů původem z Laosu, kteří v zemi hledají politický azyl. Vláda začala vyklízet uprchlický tábor na západě země, do operace se zapojilo celkem pět tisícovek vojáků. Hmongové v době války ve Vietnamu bojovali na straně Američanů. Teď se obávají, že by jim v Laosu mohlo hrozit pronásledování ze strany komunistické vlády.

Před desítkami let bojovali po boku amerických vojáků ve Vietnamu, od té doby si nejsou ve vlastní zemi jistí svou bezpečností. Desetitisíce Hmongů se dostaly do Ameriky. Ti, kteří před pěti lety uprchli do Thajska, se teď vrací domů. Nepomohl ani apel ze strany OSN, která se bojí o jejich bezpečí. Thajská vláda Hmongy označila za ekonomické imigranty.

„Civilisté, policisté ani vojáci nebudou mít při odsunu střelné zbraně, jen obušky a štíty. Přesně podle mezinárodního práva,“ popisuje průběh plánované akce koordinátor odsunu Thana Čaruwat. OSN je přesvědčená, že nejméně stovce Hmongů hrozí v Laosu bezprostřední nebezpečí, tamní vláda ale Thajsko ujistila, že se dočkají omilostnění.

„Doufáme, že odsun zvládneme za jeden den, kdyby se protáhl, mohly by být problémy. Doufáme, že půjdou dobrovolně,“ dodává Čaruwat. Thajsko odmítlo jak vstup nezávislých pozorovatelů do uprchlického tábora, kteří by ověřili oprávněnost jednotlivých žádostí o azyl, tak i možnost odsunu Hmongů do třetí země. Podle Bangkoku by tak mohl vzniknout precedens, který by vyprovokoval další vlnu ilegálního přistěhovalectví.