Írán přiznal, že při nedělních protestech bylo zabito až 15 lidí

Teherán – Íránský režim přiznal, že při nedělních protestech byli zabiti lidé. Oficiální sdělovací prostředky hovoří o osmi až patnácti mrtvých. Uvádí ale, že je zabily „teroristické skupiny“ a deset obětí je i na straně revolučních gard. Podle opozice jsou ale mrtví na straně demonstrantů, o čemž svědčí i fotografie, na nichž gardy střílejí do protestujících. Mezi mrtvými je i synovec opozičního vůdce Míra Hosejna Músávího, zasáhla ho střela příslušníka revolučních gard do zad. Nejméně 10 hlavních představitelů opozice bylo zatčeno.

V dnešním perském vysílání íránské televize zaznělo, že pět lidí zabily „teroristické skupiny“ a že bylo také zabito „přes deset příslušníků protirevolučních skupin“. Stanice se odvolávala na ministerstvo informací, nazývané původně ministerstvo zpravodajských služeb a bezpečnosti. Žádný jiný oficiální sdělovací prostředek však zatím tuto informaci nepřevzal, napsala agentura AFP.

Šlo o nejkrvavější incidenty v zemi za poslední dobu. Demonstranti při nich házeli po policistech kamením, ti podle opozice odpověděli střelbou. Policie dosud střelbu popírala. Zástupce jejího velitele Ahmad Rezá Radan v neděli sice připustil čtyři mrtvé, ale nepřímo dementoval, že by jejich smrt souvisela se zákrokem pořádkových sil. Podle něho byly při srážkách zraněny desítky policistů.

Karrúbí je zhrozen

Opoziční vůdce Mahdí Karrúbí odsoudil krveprolití s tím, že k němu došlo během nejvýznamnějšího šíitského svátku ášúrá. Vláda podle něho postupovala ještě brutálněji než režim, který byl před třemi desítkami let svržen islámskou revolucí.

Muslimský svátek ášúrá se letos v Íránu konal ve vypjatém politickém ovzduší krátce po smrti ajatolláha Hosejna Alího Montazerího, velkého kritika režimu. Jeho pohřeb, kterého se zúčastnily desetitisíce věrných, se změnil v opoziční demonstraci. Úřady zakázaly tradiční ceremoniál na památku zesnulého, což v několika městech vyvolalo srážky mezi jeho stoupenci a policií.