Rozzuřený Čech napadl ve Frankfurtu kvůli zpožděnému letu kapitána

Frankfurt nad Mohanem (Německo) - V návalu vzteku kvůli zpožděným a zrušeným letům na letišti ve Frankfurtu nad Mohanem, které ochromilo husté sněžení, napadl v noci na 22. prosince třiašedesátiletý Čech kapitána letadla a policisty a byl následně zadržen. České ministerstvo zahraničí potvrdilo, že oním zadrženým byl český honorární konzul v Brazílii Jiří Jodas. Ten přijde incident na ministerstvo vysvětlit, nicméně není českým diplomatem.

Rozzlobený cestující nejdříve hlasitě nadával na odletové přepážce, kapitán letu ho proto vyloučil z přepravy. To muže zřejmě ještě více popudilo a na kapitána zaútočil. Následně napadl také přivolané policisty, jednomu způsobil oděrky kůže. Čecha i jeho dvaatřicetiletou dceru, která se do potyčky připletla, policie druhý den ráno po podání vysvětlení propustila.

„Je to čestná, neplacená funkce, není ani náš zaměstnanec, ani nemá diplomatický pas, ani není diplomat a nepožívá žádných výsad a imunit,“ uvedlo české ministerstvo zahraničí. Stížnosti od dalších českých občanů, kteří ve Frankfurtu čekali na zpožděné lety, ministerstvo nedostalo. Podle Lidových novin bylo zadrženo šest lidí včetně Jodase a jeho dcery Lucie. Policie údajně proti frustrovaným cestujícím nepřiměřeně zasáhla a použila i takzvané tasery, které útočníka ochromí elektrickým výbojem.

Na frankfurtském letišti, které je největší německou leteckou křižovatkou, ve zmíněnou noc uvízlo na 8 000 cestujících. Podle mluvčího letiště Jürgena Harrera bylo před týdnem v pondělí zrušeno 230 spojů a následujícího dne letová kontrola anulovala přes 150 letů.