V USA chtějí oxid uhličitý schovat pod zem

Washington - Američtí výrobci elektřiny se pouštějí do boje s oxidem uhličitým. Miliony tun uhlí každoročně skončí v pecích společnosti American Electric Power. Z komínů se do ovzduší pak dostane na 150 milionů tun oxidu uhličitého, což z podniku dělá největšího znečišťovatele v celých Spojených státech. V Západní Virginii proto nyní AEP spustila prototyp nového zařízení a vláda je připravená projekt částečně zaplatit.

Společnost AEP se svou nechvalnou pověst rozhodla pohřbít. Oxid uhličitý chce zachycovat a pumpovat do tři kilometry hlubokých vrtů. „Ta technologie už existuje a my ji dokážeme komerčně využít tak, že přinese výrazné zlepšení životního prostředí,“ prohlásil viceprezident AEP Nick Atkins.

Společnost sice zatím dokáže zachytit jen asi sedmnáct procent oxidu uhličitého, americkou vládu však projekt zaujal natolik, že se rozhodla do jeho vývoje investovat v přepočtu přes šest miliard korun.

Nick Atkins, viceprezident AEP:

„Jde o naše přežití. Pokud uhlí bude i nadále hrát roli v naší energetice, můžeme být díky tomuto vylepšení velmi úspěšní.“

Náklady se promítnou do cen, za které budou v budoucnu lidé energii nakupovat. Společnost však slibuje, že spolu s rostoucí efektivitou zařízení budou časem klesat i náklady.

Znečišťování ovzduší
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24