Čína bez milosti popravila vězněného Brita

Peking - Akmal Shaikh je po smrti. Třiapadesátiletý duševně nemocný Brit pákistánského původu byl dnes kolem půl šesté ráno v Urumči popraven - zřejmě střelou do týla - poté, co ho soud uznal vinným z pašování drog. Jedná se o první popravu Evropana v Číně za posledních 58 let. Podle pekingského zpravodaje ČT Tomáše Etzlera odmítly čínské úřady uvést, kde tělo je a zda bude pohřbeno do 24 hodin. Proti popravě ostře vystoupily organizace na ochranu lidských práv a evropská sedmadvacítka, osobně i britský ministerský předseda Gordon Brown; britské ministerstvo zahraničí si kvůli tomu předvolalo čínskou velvyslankyni ve Velké Británii.

„Jsem pobouřen a zklamán, že naše naléhavé žádosti o milost nebyly vyslyšeny,“ uvedl Brown v prohlášení. Zvláštní znepokojení vyjádřil nad tím, že nebylo nijak vyšetřeno zdraví odsouzeného. Čínský nejvyšší soud ale sdělil, že skutečnosti uvedené britskou stranou nestačily k tomu, aby bylo možno prokázat, že Shaikh trpí duševní poruchou. Sinolog Martin Kříž ve Studiu 6 uvedl, že čínské soudy málokdy přihlížejí na duševní nemoc jako na polehčující okolnost.

EU popravu ostře odsoudila

Video Reportáž Tomáše Etzlera
video

Reportáž Tomáše Etzlera

„EU odsuzuje nejrozhodnějším způsobem popravu Akmala Shaikha,“ uvedlo v prohlášení švédské předsednictví evropské sedmadvacítky. Hluboce lituje skutečnosti, že Čína nevyslyšela opakované výzvy z EU, aby Brita nepopravovala. „EU je přesvědčena, že zrušení trestu smrti je integrální součástí respektu k lidským právům a ochraně lidské důstojnosti,“ uvedlo za unii švédské předsednictví.

Roseann Rifeová, Amnesty International:

„Skutečně nás děsí fakt, že Čína neuplatnila své vlastní zákony, které se vztahují na případy duševně chorých obžalovaných.“

„Čínská justice postupovala v tomto případu v přísném souladu se zákonem,“ sdělila mluvčí čínského ministerstva zahraničí Ťiang Jü při pravidelné tiskové konferenci s tím, že Čína plně respektovala práva obžalovaného na odvolání. „Vyjadřujeme naši hlubokou nespokojenost s britskými obviněními a odmítáme je,“ dodala a vyjádřila naději, že tento kriminální případ nepoškodí britsko-čínské vztahy. „Zločiny jsou posuzovány před zákonem stejnou měrou, ať je státní příslušnost jakákoli,“ konstatoval soud. Ujistil, že trest smrti v případě zvláště těžkých a nebezpečných zločinů týkajících se drog působí odstrašujícím příkladem a zločinům brání.

Nepomohla ani poslední britská žádost o milost

Ještě v pondělí se Velká Británie naposledy pokusila popravě zabránit. Vyzvala Čínu, aby udělala dobré gesto. Čína už předtím odmítla všechny předchozí pokusy o odvolání i žádosti o milost. Odmítnuti byli Shaikhovi bratranci, kteří se v pondělí pokusili ještě o poslední odvolání a požádali čínské úřady o milost. Shaikha navštívili ve vězení a on se až od nich dozvěděl, že má být brzy popraven. Neuspěl ani Brown, neboť žádostem o milost podaným těsně před popravou Peking prakticky nikdy nevyhoví. V Číně je každý rok popraveno více lidí než ve všech ostatních zemích uplatňujících trest smrti dohromady.

Jak uvedl londýnský spolupracovník ČT Ivan Kytka, možnosti odvety a sankcí vůči Číně ze strany Velké Británie jsou velmi omezené.

Víra ve splnění snu o hudební kariéře byla Shaikhovi osudná

Původem Pákistánec Akmal Shaikh byl zadržen v roce 2007 poté, co u něj při příletu z Tádžikistánu policie našla téměř čtyři kilogramy heroinu. K trestu smrti byl odsouzen v říjnu 2008 při procesu, který trval pouze půl hodiny. Jeho rodina v Londýně tvrdí, že ho do Číny vylákali dva neznámí muži, kteří mu slíbili, že mu pomohou odstartovat kariéru v populární hudbě.

Británie obvinila Čínu, že nevzala v úvahu Shaikhův duševní stav. Čína ale tvrdí, že jeho případ byl řešen v souladu se zákonem. Pašování drog je podle čínského ministerstva zahraničí vážným trestným činem a práva obžalovaného byla plně zajištěna. Třiapadesátiletý muž byl v metropoli Ujgurské autonomní oblasti Urumči popraven střelou do týla, podle některých zdrojů smrtící injekcí.