Írán se údajně snaží dovézt do země uranovou rudu z Kazachstánu

Vídeň – Írán se pokouší dovézt z Kazachstánu 1350 tun čisté uranové rudy, tvrdí zpravodajské služby. V diplomatických kruzích vyvolala tato zpráva velké znepokojení. Pokud se informace potvrdí, znamenalo by to porušení sankcí, které vůči Teheránu vyhlásila Rada bezpečnosti OSN. Za íránsko-kazašským obchodem mají údajně stát členové kazašské vlády.

Takový obchod by měl pro Teherán velký význam, protože zemi zřejmě docházejí zásoby této suroviny nutné pro program obohacování uranu. V souhrnné zprávě, kterou má k dispozici agentura AP, se uvádí, že obchod by se mohl uskutečnit během několika týdnů. Írán by podle tohoto dokumentu byl ochoten zaplatit za dodávku 450 milionů dolarů (přes osm miliard korun).

Nejmenovaný představitel země, která se zprávou přišla, uvedl, že za tímto obchodem jsou představitelé kazašské vlády, kteří jednali na svou vlastní pěst. Tento činitel žádal anonymitu výměnou za to, že bude hovořit. Zástupci kazašské státní uranové společnosti Kazatomprom v Kazachstánu a v Moskvě podle AP neodpovídali na telefony. Na informaci zatím nereagoval ani Írán.

Rada bezpečnosti OSN uvalila na Írán již třikrát sankce za to, že odmítá zmrazit svůj program obohacování uranu. Mezinárodní společenství se obává, že Teherán chce použít uran k výrobě bomby; Írán toto nařčení odmítá a tvrdí, že obohacený uran potřebuje pro mírové účely.