Kurdský terorista dostal šest doživotí

Ankara - Šestkrát doživotí za bombový útok. Takový verdikt vynesl soud v Turecku nad Kurdem Mehmetem Keskinem kvůli atentátu v roce 2005. Při výbuchu minibusu v přímořském letovisku Kusadasi tehdy zemřelo pět lidí a několik dalších bylo zraněno. Keskin odmítl, že nastražil výbušninu, ale přiznal svou příslušnost k zakázané Straně kurdských pracujících (PKK). Ta je zapsaná na seznamu teroristických organizací v Turecku, EU i USA.

Nastražená bomba poškodila minibus, který vezl rekreanty z přímořského tureckého letoviska Kusadasi na pláž. Při výbuchu zahynuli dva turisté z Británie a Irska a tři Turci. Soud udělil Keskinovi za každou z pěti obětí jeden doživotní trest a šesté doživotí dostal za separatistické aktivity.

Příslušníci ilegální PKK usilují ozbrojenými metodami o vytvoření nezávislého státu v pohraničních oblastech jihovýchodního Turecka, které jsou obývány převážně Kurdy. Od roku 1984, kdy boje začaly, má PKK na svědomí již přibližně 40 tisíc životů.

/*json*/{"map":{"lat":37.8576426896,"lng":27.2605133057,"zoom":13,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[{"lat":37.8587,"lng":27.2594,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/