Z krádeže osvětimského nápisu se měl financovat atentát

Varšava/Stockholm - Objednatel krádeže nápisu Arbeit macht frei z bývalého koncentračního tábora v Osvětimi, žijící ve Švédsku, prý chtěl výnosem z prodeje nápisu financovat atentát na švédský parlament a sídlo premiéra Frederika Reinfeldta. Uvedla to dnes švédská média s odvoláním na náznaky tajné služby. Polský ministr spravedlnosti Krzysztof Kwiatkowski podle polských médií požádal svou švédskou kolegyni Beatrici Askovou o zatčení objednatele krádeže, jehož totožnost je polským vyšetřovatelům známa.

Švédská tajná služba Saepo nedávno oznámila, že zahájila vyšetřování spiknutí krajní pravice, jehož součástí měl být útok na důležité státní budovy. Polský deník Gazeta Wyborcza informoval již před Vánocemi, že podle prvních výsledků vyšetřování si krádež nápisu za 10 000 až 30 000 eur (263 000 až 790 000 korun) objednal jistý Švéd. Polská policie to odmítla komentovat, ale naznačila, že za akcí zřejmě stál někdo ze zahraničí.

Nápis zmizel z brány bývalého koncentračního tábora 18. prosince nad ránem. Policie ho nalezla v neděli v Kujavsko-Pomořanském vojvodství v obci Czernikowo nedaleko Toruně. Byl schován v lese poblíž domu jednoho ze zadržených pod hromadou větví a sněhu.

Policie zadržela pět osob, tři se k činu přiznaly. Nápis má být opraven a opět instalován nad vchodem do bývalého tábora, nyní památníku.