Bomba Talibanu zabila v Afghánistánu osm agentů CIA

Kábul – Mezi osmi Američany zabitými ve středu při sebevražedném útoku ve východoafghánské provincii Chóst byli pravděpodobně agenti americké Ústřední zpravodajské služby (CIA). Oznámil to americký zpravodajský server CNN s odvoláním na nejmenovaného vysokého úředníka. K útoku se přihlásila organizace Taliban. Mluvčí Talibanu Zabiulláh Mudžáhid prohlásil, že útočníkem byl jejich muž převlečený v uniformě důstojníka afghánské armády. Při výbuchu další bomby nedaleko jihoafghánského Kandaháru ve středu zahynuli také čtyři kanadští vojáci a kanadská novinářka.

Údaje o obětech agentů CIA zatím informace nepotvrdila

Útok na Američany se stal na předsunuté vojenské základně, která slouží také jako centrum civilistů pracujících v zemi na rekonstrukčních projektech. Atentátník vešel do armádní posilovny, kde odpálil nálože umístěné na vestě. Mezi mrtvými jsou pravděpodobně zaměstnanci CIA. Původní zprávy však hovořily o civilních obětech. Asi šest lidí utrpělo zranění.

CIA zatím informace nepotvrdila. Velení amerických jednotek dříve uvedlo, že při atentátu nebyl zraněn žádný voják USA ani NATO.

Americká základna Chapman je častým terčem Talibanu. V provincii Chóst u pákistánské hranice je odpor hnutí velmi silný. V tomto případě ale do základny nepřilétla raketa, nýbrž do areálu pronikl sebevražedný atentátník. Muž v afghánské uniformě prošel s výbušnou vestou až do objektu a v armádní posilovně se odpálil.

„Pracuji ve stavební firmě, máme kancelář u americké základny. Uslyšel jsem explozi, ale vypadalo to, že to vybuchlo uvnitř základny,“ popsal událost svědek Akbar Khan.

Při dalším útoku přišlo o život pět Kanaďanů

V druhém středečním bombovém útoku v jihoafghánské provincii Kandahár přišli o život čtyři kanadští vojáci a 34letá novinářka kanadského deníku Calgary Herald. Nálož prý explodovala při průjezdu jejich obrněného vozidla oblastí několik kilometrů od města Kandahár.

Násilí v Afghánistánu v poslední době dosáhlo nejvyšší úrovně od svržení vlády radikálního islámského hnutí Taliban v roce 2001. Letošní rok byl pro koaliční síly USA a NATO v Afghánistánu nejkrvavějším za posledních osm let; americké síly zaznamenaly dvojnásobné ztráty v porovnání s loňským rokem.