Střelba ve Finsku: Zabil exmanželku, pak vraždil v nákupním centru

Helsinki - V nákupním centru nedaleko Helsinek se dnes střílelo. V obchodním domě ve městě Espoo zaútočil třiačtyřicetiletý muž v tmavém oblečení. Údajně zaznělo sedm výstřelů. Podle finské televize YLE při útoku zemřeli 4 lidé. Policie evakuovala okolí nákupního centra. Při následném pátrání pak vyšetřovatelé navíc objevili tělo jeho bývalé manželky, tu měl údajně zastřelit před odchodem do nákupního centra. Policie po útočníkovi několik hodin pátrala, nakonec ho nalezla mrtvého v jeho bytě, kde se sám zastřelil.

Dvacet minut po desáté hodině v obchodě s potravinami Prisma začal střílet třiačtyřicetiletý muž. Pálil ze zbraně ráže devět milimetrů bezhlavě do lidí, cíle si vybíral náhodně. Podle svědků zůstal na místě na zemi ležet jeden zaměstnanec obchodu. Útočník poté pokračoval do dalšího obchodu. Podle finské televize YLE zemřeli na místě čtyři lidé, tři ženy a jeden muž. 

Svědek incidentu:

„Slyšel jsem křik z venkovních dveří Citymarketu a (centra) Sello, aby všichni utekli. Zaměstnanci a zákazníci nevěděli, co se děje. Brzy dorazili policisté s vážným výrazem ve tváři. Křičeli, aby všichni místo opustili.“


Následné pátrání navíc odhalilo další oběť. V bytě nedaleko nákupního centra nalezli policisté mrtvou ženu. Jde o útočníkovu bývalou manželku. Agentura AP napsala, že ženu útočník zřejmě zastřelil před odchodem do obchodního domu.

2

Policie po útočníkovi několik hodin usilovně pátrala. Nákupní centrum bylo evakuováno, celá oblast byla uzavřena. V místě byla pozastavena i hromadná doprava. Vyšetřovatelé útočníka identifikovali jako třiačtyřicetiletého Ibrahima Shkupolliho z Kosova. V minulosti už měl problémy se zákonem. Policisté nakonec útočníka objevili mrtvého v jeho bytě, kde se zřejmě sám zastřelil.

##GMAP:3296:Espoo##

Ve Finsku za poslední dva roky přitom šílení střelci řádili už dvakrát. Naposledy přišlo při útoku na škole v Kauhajoki o život deset lidí. Sám student, který zaútočil na své spolužáky, spáchal sebevraždu. V roce 2007 zabil také ve škole, tentokrát v jihofinské Jokele, útočník dvacet lidí.

Finsko patří po USA, Jemenu a Švýcarsku k zemím s největším počtem zbraní na obyvatele. Přitom kriminalita je zde jedna z nejnižších na světě. Lov Finové považují za národní sport.

Útok v nákupním centru
Útok v nákupním centru
Více fotek
  • Útok v nákupním centru autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/14/1332/133196.jpg
  • Útok v nákupním centru autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/14/1332/133170.jpg
  • Útok v nákupním centru autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/14/1332/133168.jpg
  • Ve městě Espoo zaútočil střelec v nákupním centru. autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/14/1332/133169.jpg