Opoziční demonstraci rozehnala íránská policie slzným plynem

Teherán – V centru Teheránu se dnes sešli příznivci íránské opozice. Policie ale shromáždění rozehnala slzným plynem. Webová stránka odpůrců Ahmadínežádovy vlády informovala, že v reakci na výzvu k protestům opozičního lídra Míra Hosejna Músávího se do centra hlavního íránského města přesouvají vojáci a obrněné vozy.

Teheránský policejní velitel ve středu Músávího stoupencům pohrozil, že proti příštím protivládním demonstracím tvrdě zakročí. A zřejmě své sliby i plní. Na teheránských náměstích bylo prý vidět posílené policejní oddíly. Vzhledem k zákazu účasti na protivládních shromážděních, který Írán vydal pro zahraniční novináře, není možné tyto informace ověřit z nezávislých zdrojů. 

Policie oznámila, že dosud proti opozici postupovala umírněně, ale to se prý teď změní. Opoziční vůdci prý mohou být označeni za nepřátele Boha, což íránská justice trestá i smrtí.   

Nepokoje v Íránu trvají od červnových prezidentských voleb, jejichž výsledek opozice nepřestává zpochybňovat. Vláda a velká část duchovenstva ale souhlasí s vítězstvím bývalého prezidenta Mahmúda Ahmadínežáda.