V Rusku na silvestra zatýkali, neunikla ani Sněhurka

Moskva - Ruská opozice se jako každý rok sešla v centru Moskvy. A stejně tradičně demonstraci rozehnala policie. Pozatýkala desítky lidí, včetně známé 82leté ochránkyně lidských práv Ljudmily Alexejevové, které nedávno Evropský parlament udělil Sacharovovu cenu. Opozice vždy 31. prosince protestuje proti porušování svobody shromažďování, právo na ni přitom zaručuje ruská ústava.

Toto právo zaručuje 31. článek ruské ústavy. Proto opozice zvolila za datum konání protestů právě na silvestra. Moskevské úřady ale demonstraci oficiálně nepovolily. I tak se ale na akci vydala nedávno oceněná laureátka Sacharovovy ceny, ruská aktivistka z organizace Memorial, Ljudmila Alexejevová. Ta se převlékla za Sněhurku která podle ruské tradice rozdává dětem společně s Dědou Mrázem dárky. Ani převlek ale ruské polciisty nezmátl. Chopili se Alexejevové a odvlekli ji do policejního autobusu, který ji z místa odvezl pryč.

Cena Andreje Sacharova se uděluje každoročně od roku 1988. Pojmenovaná je po bývalém sovětském disidentu, vynálezci vodíkové pumy, který se snažil o zvyšování povědomí lidí o jaderném zbrojení. Evropský parlament ji uděluje osobám nebo organizacím, které významně přispěly k boji za lidská práva, proti útlaku, netoleranci a nespravedlnosti.