Počet obětí atentátu v Pákistánu vzrostl na 93

Islámábád - Až na číslo 93 vzrostl počet mrtvých po novoročním atentátu v severozápadním Pákistánu. Sebevražedný útok během volejbalového utkání u města Lakki Marvat se tak stal třetím nejkrvavějším v historii Pákistánu. Na dnešek se chystají pohřby mrtvých, kteří přišli o život při masakru. Tragédie má být jasným varováním Pákistáncům odvažujícím se stavět na odpor povstalcům z hnutí Taliban.

Bilance atentátu, při němž během utkání dvou vesnických mužstev vjel na hřiště útočník v autě s výbušninami, které odpálil, činila ještě v pátek 88 mrtvých a až šest desítek zraněných. Pět osob během noci zemřelo v nemocnici, uvedl místní policejní šéf Ajúb Chán.

Terčem měli být kmenoví stařešinové

Podle Chána měli být terčem atentátu pravděpodobně kmenoví stařešinové, kteří zorganizovali v dané oblasti ležící blízko kmenových území Severní a Jižní Vazíristán, jež jsou baštami extremistických islamistů z hnutí Taliban, občanské milice proti radikálům. Proti nim sice bojují v dané oblasti policejní síly, ty jsou ale málo početné, špatně placené i vyzbrojené. Různé kmeny proto v minulých dvou letech vzaly bezpečnost do vlastních rukou a vybudovaly pro boj s Talibanem milice.Ovšem tento krok znamenal pro kmenové vůdce velké osobní riziko. Už několik jejich shromáždění se stalo terčem sebevražedných útoků, extremisté často útočí i na jednotlivé stařešiny.

Útoky povstalců jako odveta za ofenzivu pákistánské armády

Odvetné pumové a sebevražedné útoky povstalců připravily od října, kdy pákistánská armáda zahájila na kmenových územích rozsáhlou ofenzivu, v zemi o život přes 500 lidí. Taliban klade vládě své země za vinu, že spolupracuje s USA v tažení proti terorismu. Americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová páteční krvavý atentát v Pákistánu odsoudila a ujistila, že Spojené státy budou nadále podporovat snažení pákistánského lidu čelit násilnému extremismu a posílit demokracii. Spojené státy, které jsou klíčovým spojencem Pákistánu, naléhají na rozhodný postup proti islámským teroristům, protože jsou znepokojeny možností, že se extremistům podaří destabilizovat Pákistán vlastnící jaderné zbraně.

/*json*/{"map":{"lat":30.6000938736,"lng":69.78515625,"zoom":5,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":32.600047833318,"lng":70.916748046875,"type":"1","description":"Lakki Marvat"}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/