Při návštěvě jihu Afghánistánu vybuchly blízko Karzáího dvě rakety

Kábul - Blízko afghánského prezidenta Hamída Karzáího dnes při jeho návštěvě provincie Hílmand na jihu země explodovaly dvě rakety. Prezident prý nebyl v ohrožení a nikdo jiný nebyl údajně zabit ani zraněn. Objevují se spekulace, že útok souvisel s dnešním schvalováním prezidentova návrhu nového kabinetu, o kterém hlasoval parlament v Kábulu. Afghánští poslanci nakonec odmítli 17 z celkových 24 členů nové vlády.

Karzáí právě mluvil uvnitř budovy k asi 500 shromážděným lidem, když se několik set metrů od ní ozvaly dvě exploze. Svědci je identifikovali jako výbuchy raket, které údajně dopadly do nedaleké vesnice Bulan.

Zatím nejsou známy žádné další podrobnosti o incidentu. Není ani jasné, zda byl terčem střelby právě Karzáí, nebo zda incident případně nějak souvisí s dnešním schvalováním prezidentova návrhu nového kabinetu.

Poslanci dnes schvalovali nový Karzáího kabinet

O něm dnes hlasovalo parlament v Kábulu. V kabinetu, jehož 24 členů  poslanci schvalovali jednotlivě, mělo podle Karzáího nominací zůstat nezměněno obsazení mnoha klíčových ministerstev. Afghánský parlament nakonec odmítl 17 členů nové vlády navržené prezidentem. Poslanci schválili tři klíčové nominace ministrů obrany, financí a vnitra. Nepodpořili návrh ponechat bývalého gerilového velitele Ismaíla Chána na významném postu ministra energetiky. Po týdnech prověřování navržených ministrů ohledně jejich politické minulosti a budoucích plánů schvalují poslanci nový kabinet v době zhoršující se bezpečnostní situace a prohlubující se korupce.

Mezi prezidentskými kandidáty, které poslanci odmítli při vzácné příležitosti ukázat svůj politický vliv, skončili kromě ministra spravedlnosti a energetiky také nominovaný ministr obchodu, hospodářství, zdravotnictví a spojů. O pouhé dva hlasy neuspěla ani dosavadní ministryně pro záležitosti žen.

Nový kabinet bude řídit zemi do parlamentních voleb, které se mají konat 22. května. Jde o poslední možný termín voleb do Lidové rady (dolní komory parlamentu) v souladu s ústavou. Podle kritiků neponechává ale dostatek času na zavedení nezbytných volebních reforem, které by zabránily opakování fiaska ze srpnových prezidentských voleb a jimiž západní státy podmiňují svou finanční pomoc pro hlasování.

Karzáí a sporné volby prezidenta

Karzáí byl zvolen na další pětiletý prezidentský mandát ve sporných volbách 20. srpna. Nominace členů nového kabinetu předložil koncem prosince. Mnohé ze západních podporovatelů uspokojil ponecháním technokratů na jejich dosavadních postech. Ovšem kritici varují, že prezident pouze recykluje stará jména v době, kdy země potřebuje nové ideje.