Vědci z Masarykovy univerzity se vydali do Antarktidy

Brno – Čeští vědci budou i letos zkoumat klima a ekosystémy v Antarktidě. Na ledový kontinent dnes odcestovala patnáctičlenná expedice českých vědců. Na tamní Mendelově polární stanici budou bádat již čtvrtou sezonu. Expedice potrvá dva měsíce, informovala dnes Tereza Fojtová, mluvčí brněnské Masarykovy univerzity, která je zřizovatelem stanice.

Stanice se nachází na ostrově Jamese Rosse nedaleko Antarktického poloostrova. Vědci v této lokalitě zkoumají takzvané antarktické oázy. Jsou to místa, z nichž ustoupil ledovec a na kterých vzniká první život v podobě nižších rostlin - řas, mechů a lišejníků. Výzkum se zabývá i geologií této oblasti a jejím počasím. Mohl by odpovědět na některé otázky spojené s globálním oteplováním.

Expedice by měla pokračovat v detailním průzkumu ledovců Davies Dome a Whisky Glacier, který vědci zahájili už v loňském roce instalací linií sněhoměrných tyčí a mikroklimatických stanic. „Letošní program bude zaměřen na porovnání mikroklimatu, které je celoročně zaznamenáváno pomocí automatických meteorologických stanic umístěných ve středních částech obou ledovců,“ dodala mluvčí.

Vědci odletěli z Vídně do Santiaga de Chile, odkud se přesunou do jihochilského přístavu Punta Arenas. V prvním lednovém týdnu odsud společně s expedičním materiálem vyplují na palubě ledoborce Amirante Oscar Viel do oblasti ostrova Jamese Rosse. Vědci vyrážejí na jih v době, kdy je tam nejmírnější počasí. Touto dobou totiž v Antarktidě panuje léto. Mendelova stanice bude využívána až do konce března, pak opět osiří.

Kromě Antarktidy bude mít Česko svoji vědeckou základnu i v Arktidě. Na Špicberkách ji buduje Jihočeská univerzita.