Výbuch sopky v Kongu ohrožuje vzácné šimpanze

Goma – Výbuch sopky Nyamuragira na východě Demokratické republiky Kongo ohrožuje vzácné šimpanze. Posuny žhavé lávy v oblasti kontrolují lesníci, kterým pomáhají helikoptéry OSN. V oblasti vulkánu žije málo lidí, všichni jsou zatím v bezpečí. Láva ale směřuje k místům, kde leží hustě obydlené vesnice. Sopka Nyamuragira leží zhruba 25 kilometrů od města Goma.

Sopka chrlí od sobotního rána lávu, která ohrožuje živočichy v národním parku Virunga. Žije zde více než čtyřicet jedinců ohrožených šimpanzů. V oblasti se vyskytuje i ohrožený druh horských goril, ty však žijí v bezpečné vzdálenosti od sopky na východě parku.

Sopka, která měří přes tři tisíce metrů, patří k nejaktivnějším vulkánům v Africe. Od roku 1882 vybuchla pětatřicetkrát. K zatím poslední erupci došlo v roce 2006. Národní park Virunga, který je od roku 1979 na seznamu UNESCO, je domovem více než dvou stovek ze 720 zbývajících jedinců horských goril na světě.

/*json*/{"map":{"lat":-1.40645205478,"lng":29.2021751404,"zoom":13,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/