Saúdská Arábie chce, aby Írán vydal bin Ládinovu dceru

Rijád - Saúdská Arábie žádá Írán, aby nechal odjet dceru hledaného teroristy Usámy bin Ládina do Saúdské Arábie. Írán prý zadržuje několik jeho příbuzných v domácím vězení, teď přiznal, že na jeho území je i sedmnáctiletá Imán. Teherán přiznal, že je sedmnáctiletá Imán bin Ládinová na území Íránu, a saúdskoarabský ministr zahraničí Fajsal ibn Abdal Azíz Saúd uvedl, že vláda s Íránci o propuštění Imán vyjednává.

 

Příbuzné bin Ládina drží Írán v domácím vězení. Imán se nedávno podařilo uprchnout a dostat na saúdskoarabské velvyslanectví v Teheránu. V Íránu je dle arabského listu Aš-Šark al-Avsat od roku 2001, kdy byla zahájena invaze do Afghánistánu, šest bin Ládinových dětí. List, jehož majitelem je jeden ze členů vládnoucí rodiny Saúdských Arabů, napsal, že velvyslanectví už Imán vystavilo cestovní doklad, aby se dívka mohla vrátit do Saúdské Arábie.

Írán prý zadržuje i jednu z bin Ládinových manželek

V rezidenci nedaleko Teheránu je podle jedné bin Ládinovy snachy  zadržována také Chajríja, jedna z bin Ládinových manželek. „Bin Ládinovy děti bydlí v sousedících domech se zahradou, mají k dispozici laptop, ale nikoli internet. V objektu je také bazén,“ uvedla bin Ládinova snacha Zajna. S manželem Umarem žije v Kataru a s jedním z bin Ládinových dětí hovořila telefonicky. Chce prý za nimi do Teheránu jet.

Saúdskoarabský ministr zahraničí princ Fajsal prohlásil, že Rijád považuje kauzu za humanitární případ a v tom smyslu také s Teheránem vyjednává. Jeho íránský kolega Manúčehr Mottakí minulý týden řekl, že se dověděl, že je bin Ládinova dcera v Teheránu. Netuší prý, jak se tam dostala. Bude moci odjet, jestliže bude mít platné cestovní doklady.

Írán i Saúdská Arábie usilují o vůdčí postavení v muslimském světě

Vztahy mezi Íránem a Saúdskou Arábií jsou poznamenány rivalitou, protože obě země usilují o vůdčí postavení v muslimském světě, ale v Íránu je hlavním náboženstvím šíitský islám, v Saúdské Arábii sunnitský.

Usáma bin Ládin pochází ze Saúdské Arábie. Narodil se v rodině bohatého podnikatele jemenského původu. Kvůli kritice vlády byl ze země roku 1991 vypovězen a přišel také o saúdskoarabské občanství. Vede teroristickou síť al-Káida, jíž jsou připisovány četné atentáty na západní cíle. Jeho syn Umar pro list Aš-Šark al-Avsat zdůraznil, že bin Ládinovi příbuzní zadržovaní v Teheránu nemají s teroristickou činností připisovanou otci nic společného.