Nápis z Osvětimi chtěl britský nacista

Londýn - Za prosincovou krádeží nápisu Arbeit macht frei z bývalého koncentračního tábora v Osvětimi prý stojí sběratel nacistických memorabilií žijící ve Velké Británii. Informoval o tom dnes britský deník The Daily Mirror. Dosud se tvrdilo, že objednatel krádeže nápisu žije ve Švédsku.

Nápis zmizel z brány bývalého koncentračního tábora 18. prosince nad ránem. Policie ho nalezla po několika dnech v Kujavsko-Pomořanském vojvodství v obci Czernikowo nedaleko Toruně. Polská policie v souvislosti s krádeží zadržela pět Britů. Podle listu The Daily Mirror však „v operaci tajného přesunu nápisu přes Evropu do Británie hráli vedlejší roli“.

Podle listu byla totiž deska určena pro britského sběratele nacistických memorabilií, ke kterému se měla dostat prostřednictvím krajně pravicové skupiny ve Švédsku. „Sběratel ji chtěl jako trofej a použil své neonacistické kontakty, aby dal na vědomí, že je za ni připraven zaplatit hodně peněz,“ řekl listu nejmenovaný zdroj ve Švédsku. Nápis prý měl být ukryt v jistém sklepě ve Stockholmu, kde si ho měl sběratel vyzvednout.

Plán však ztroskotal poté, co lupiči zpanikařili při náhlé bezpečnostní akci v Polsku, kterou vyvolalo celosvětové odsouzení krádeže. Gang prý uprchl z baltského přístavu Gdaňsk.

Nápis byl nalezen v lese poblíž domu jednoho ze zadržených pod hromadou větví a sněhu, podle britského listu díky tipu nejmenovaného zprostředkovatele ve Stockholmu.