Australané našli zbytky prvního letadla na Antarktidě

Adelaide - Australští výzkumníci našli zbytky prvního letadla, které se na začátku 20. století dostalo na Antarktidu. Tým po něm marně pátral po tři letní období pomocí radaru i detektoru kovů. Nakonec jim pomohl úplněk a velký odliv. Na Nový rok jeden z jeho členů na kovový díl narazil náhodou.

„Nebyl jsem si na sto procent jistý, co to vlastně je. Na tomhle místě se povaluje spousta starých věcí. Leželo to nedaleko břehu, jen pár desítek centimetrů pod hladinou. Viděl jsem asi čtyři zrezlé trubkovité předměty. Zašel jsem za odborníky z našeho týmu a zeptal se, z čeho byl vlastně náš letecký tahač vyroben. Když zjistili, co jsem našel, byli úplně nadšení,“ popsal člen expedice Mark Farrell.

Australský polární výzkumník a geolog Douglas Mawson podnikl na začátku 20. století na Antarktidě dvě expedice. Na první z nich, pořádanou v letech 1911-1914, s sebou vzal jednomotorové letadlo britské firmy Vickers. Křídla stroje postaveného v roce 1911 byla poškozena při havárii před samotnou expedicí. Zbytek stroje chtěl použít aspoň jako motorové saně, jenže motor se zavařil.

Letadlo bylo prvním vyrobeným strojem britské strojírny Vickers. Od poloviny 70. let, kdy výzkumníci vyfotografovali kovový trup takřka pokrytý ledem, nebylo spatřeno.