Muž se vyhnul na letišti kontrole, celý terminál byl uzavřen

New York - Americké letiště Newark poblíž New Yorku bylo ochromeno návalem cestujících, kteří museli znovu projít bezpečnostní kontrolou. Provoz na jednom z terminálů byl totiž na šest hodin přerušen poté, co se neznámý muž vyhnul prohlídce a z letiště zmizel. Na mezinárodních letištích jsou ode dneška zavedeny přísnější kontroly hlavně pro lidi, kteří cestují do Ameriky z jedné ze 14 zemí, které podporují terorismus. Amsterodam nakupuje nové tělesné scannery a podobná opatření přijmou i letiště v Británii.

Podezřelý muž způsobil poplach na letišti Newark, když nešel k bezpečnostní prohlídce, ale místo toho zamířil k východu. Pohyboval se po letišti, ale vyhnul se jakékoliv kontrole. Policie proto celý terminál vyklidila. Na odlet čekaly téměř tři tisíce cestujících společnosti Continental Airlines. Všichni museli projít kontrolou znovu.

Ostražitost vládne na všech mezinárodních letištích. Pod drobnohledem jsou především linky mířící do Spojených států. Americké úřady zavedly zpřísněná bezpečnostní opatření pro všechny, kteří cestují ze čtrnácti zemí podporujících terorismus. Velká letiště po celých Spojených státech vyhlásila zvýšená bezpečnostní opatření od Vánoc, kdy nigerijský mladík propašoval ve spodním prádle na palubu letadla z Amsterodamu do Detroitu chemikálie, s jejichž pomocí chtěl na palubě způsobit výbuch.

Video Uzavření terminálu v Newarku
video

Uzavření terminálu v Newarku

Nejdůkladněji proto budou kontrolováni pasažéři ze zemí, které jsou na seznamu států podporujících terorismus – jako například Jemen, Nigérie a Pákistán, Súdán, Írán, Sýrie nebo Kuba. Podle nově platné směrnice může osobní kontrola potkat každého. Prošacování nebo prohledání příručního zavazadla se musí podrobit každý cestující, který o to bude požádán.

/*json*/{"map":{"lat":40.695867369,"lng":-74.1853523254,"zoom":13,"mapTypeId":"satellite"},"markers":[{"lat":40.68987,"lng":-74.17821,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/
Lidé nemohli pokračovat v cestě dál
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Rich Schultz