Španělsko je v unii jako ryba ve vodě

Madrid - Belgičan Herman van Rompuy se ujímá funkce prezidenta Evropské unie. Je prvním, kdo na postu zasedne a nad konkrétním způsobem jeho práce tak pořád visí otazník. Stejně jako nad tím, jak bude fungovat spolupráce s premiérem Španělska, které převzalo unijní předsednictví 1. ledna od Švédů.

Cíle Španělů jsou jasné - boj s hospodářskou krizí, koordinace protiteroristické strategie napříč unií a hlavně uvedení principů Lisabonské smlouvy do běžného života. Podle bývalého českého eurokomisaře Pavla Teličky bude španělské předsednictví silné, Španělsko má prý dobré vyjednavače a bývá velmi aktivní. „Španělsko je v unii jako ryba ve vodě,“ míní Telička.   

Nejasno je ale v tom, kdo vlastně bude zamýšlené kroky naplňovat. V čele unie přibyly dva nové nejvyšší posty. Španělé tak budou muset sladit fungování unie s Lisabonskou smlouvou. Bude ale otázkou, zda za nových podmínek dokáže unie vystupovat jako jeden celek.   

Video Studio 6 o novém fungování unie
video

Studio 6 o novém fungování unie

Prezident EU Rompuy by měl připravovat a řídit vrcholná unijní setkání. Ministryně zahraničních věcí Ashtonová má zase sedmadvacítku reprezentovat navenek. Nejasná role ale připadá na španělského premiéra José Luise Rodrígueze Zapatera.   

Zapatero bude navíc bojovat i na domácí scéně, například s rostoucí nezaměstnaností. Jak úspěšná bude spolupráce unijních špiček a jak se podaří prosadit zamýšlenou agendu, může ukázat už páteční setkání v Madridu.

Herman Van Rompuy a Catherine Ashtonová
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Michael Sohn