Pětice Američanů kvůli svaté válce v Pákistánu před soudem

Sargodha (Pákistán) - V Pákistánu začal soud s pěti Američany. Policie je obvinila z plánování teroristických útoků. Podle ní kontaktovali přes internet hnutí Taliban a chtěli se zapojit do islámské svaté války proti Spojeným státům. Všech pět mladíků má americký pas, dva z nich ale pocházejí z Pákistánu a po jednom z Eritreje, Etiopie a Egypta. Hrozí jim až doživotí.

„U soudu prokážeme, že jejich cílem byl jen terorismus pod zástěrkou islámské svaté války (džihádu) a že byli za tímto cílem v kontaktu s Talibanem a s dalšími arabskými ozbrojenci v kmenových oblastech,“ prohlásil policejní šéf ve městě Sargodha Usmán Anvár o pětici zadržených. 

Mladíci z Virginie, původem ale z Pákistánu, Eritreje, Etiopie a Egypta, měli pomocí internetu kontaktovat povstalce z Talibanu s nabídkou, že by se chtěli zapojit do svaté války proti USA. Následně byli v Sargodze zadrženi pákistánskými úřady. 

Podle agentury Reuters obžalovaní dorazili k soudu za přísných bezpečnostních opatření. Ulice Sargodhy střežili ozbrojení policisté a ze střech příslušníci elitních vojenských jednotek. Sargodha v provincii Paňdžáb je sídlem jedné z největších pákistánských leteckých základen a leží asi 190 kilometrů jihovýchodně od pákistánského hlavního města Islámábádu.

/*json*/{"map":{"lat":32.0824291136,"lng":72.6738739014,"zoom":13,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/