Rakouští homosexuálové mohou uzavřít registrované partnerství

Vídeň – Rakousko dosud patřilo spolu se Slovenskem a Polskem k několika málo zemím Evropské unie, kde homosexuálové nemohli partnerství uzavírat. Od prvního ledna to už ale není pravda. V Rakousku začal totiž platit prvního ledna zákon o registrovaném partnerství, který navrhla vládní koalice sociálních demokratů a lidovců. Až dnes si ale první páry řeknou své ano. 

Až ode dneška je díky dovoleným a prázdninám na rakouských úřadech možné uzavírat partnerství. Hned první den, kdy je možné uzavřít partnerství, si své ano řeknou ve Vídni hned tři homosexuální páry. Právě v rakouské metropoli je o uzavírání partnerství největší zájem, zatím si o něj zažádalo 20 párů. Vídeňané jsou totiž vůči této menšině mnohem tolerantnější než Rakušané z ostatních spolkových zemí. 

Ve Vídni tak mohou homosexuálové oslavit svůj významný den stejně jako heterosexuální páry. Partnerství mohou uzavřít na všech místech, kde se oddává, tedy i na romantických místech, jako je třeba zámek Schönbrunn. 

Ve Vídni oslava, jinde prostý úřední akt

I když konzervativní lidovci podle koaliční dohody zákon o registrovaném partnerství schválili, vymínili si ale, že spolkové země si mohou do zákona dodat jistá omezení. Například, že by uzavírání partnerství mezi homosexuály nemělo být oslavou, nebo že by nemělo být něčím srovnatelným se svatbou. Zatímco ve Vídni mohou tedy osoby stejného pohlaví uzavřít partnerství s veškerou pompou, v ostatních spolkových zemích půjde spíš o prostý úřední akt. 

Rakouské zákony dosud neumožňují adopci dětí homosexuálními páry, díky novému zákonu o uzavírání partnerství se ale zřejmě znovu otevře o tomto tématu diskuze.