MZV varuje Čechy před cestou do Jemenu, Západ zavírá ambasády

Saná - Vládní vojáci v Jemenu zabili dva bojovníky al-Káidy. Stáli údajně za hrozbami, které vedly k zavření ambasády Spojených států. Ke stejnému kroku se už odhodlala Velká Británie, Francie a Japonsko. O uzavření svého vízového a konzulárního úseku v jemenském Saná dnes rozhodlo i české ministerstvo zahraničí. To také všem občanům ČR doporučuje, aby cesty do této oblasti omezili jen na nezbytně nutné. V mimořádných situacích a naléhavých případech mohou kontaktovat stálou konzulární službu při zastupitelském úřadu ČR.

Washington a Londýn se zároveň dohodly na ustavení protiteroristické jednotky v zemi. Právě v Jemenu byl vycvičen muž, který chtěl o Vánocích odpálit bombu v letadle z Amsterdamu do Detroitu.

Hlavní poradce amerického prezidenta Baracka Obamy pro boj proti terorismu John Brennan varoval, že existují náznaky, že al-Káida připravuje atentát proti ambasádě v Jemenu. V okolí zastupitelského úřadu USA proto dnes operovali jemenští policisté. Ti dnes hlídali i kolem ambasád Německa a Saúdské Arábie. Veřejný přístup ke svému velvyslanectví omezilo Španělsko a Itálie, ambasádu ale zatím nezavřely.

/*json*/{"map":{"lat":15.373325855,"lng":44.2306995392,"zoom":17,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[{"lat":15.373036196269,"lng":44.229927062988,"type":"1","description":"Americk\u00e1 ambas\u00e1da v San\u00e1"}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/

Při srážkách s vládními vojáky byli dnes v Jemenu zabiti dva bojovníci teroristické organizace al-Káida a další dva utrpěli zranění. Zabití teroristé prý stáli za hrozbami, které vedly k uzavření ambasády USA. Kromě nich přišlo v nedělních a dnešních bojích na severu země o život 16 civilistů a 19 bylo zraněno.

Do bojů zasahuje nejen jemenská armáda, ale také vojsko sousední Saúdské Arábie. Podle povstalců podniklo dnes saúdskoarabské letectvo 25 náletů. O život přišlo šest civilistů, mezi nimiž jsou i ženy a děti. Deset Jemenců zahynulo při saúdskoarabském náletu na jedno tržiště v neděli.