Na svět se dere nové umění - sochy z lávy

Manila - Sen stát se slavným přivedl filipínského umělce na nápad, jak zpracovávat lávu. Právě pro něj se stala nejdůležitějším materiálem na výrobu soch pro turisty. Na výrobu kromě svých rukou používá jen kladivo a dláto. „Nemůžu říct, že jsem nadšený z činnosti sopky – láva je nebezpečná, ale já z ní dělám sochy pro turisty, aby si mohli odvézt alespoň nějaký suvenýr,“ řekl sochař Vincente Ajero.

„Lávu získávám i v období dešťů, když voda opadne, přinesu si kamení do vesnice a začnu pracovat,“ vysvětlil Ajero.

Filipínský umělec si postavil i svůj obchod blízko sopky Mayon, kde vystavuje a prodává své výtvory. Malé suvenýry si můžou turisté pořídit už od dvou amerických dolarů, ty větší se pohybují okolo 350. Do dvou týdnů také dokončí sochu v životní velikosti. Z jeho cesty za slávou se tak stal dobře výnosný byznys.

Mayon je jednou z dvaadvaceti aktivních sopek na Filipínách, která o své existenci dala vědět za posledních čtyřista let hned padesátkrát. Nejvíce ale do filipínských životů zasáhla v roce 1841, kdy hořící láva zničila celé město a ukončila život více než 1200 lidí. Naposledy vybuchla před třemi lety.

Sopka Mayon
Sopka Mayon