Kampuschová svému únosci třikrát utekla a dvakrát se vrátila

Vídeň - Rakušanka Natascha Kampuschová, kterou jako desetiletou unesl a osm let držel ve sklepním vězení duševně narušený Wolfgang Priklopil, svému únosci třikrát uprchla, dvakrát se k němu ale ještě týž den vrátila. S odvoláním na výsledky vyšetřovatelů to ve svém aktuálním vydání napsal rakouský magazín Profil. Poprvé podle magazínu Kampuschová utekla Priklopilovi z bytu, který rekonstruoval. Podruhé to bylo z únoscova domu. Své návraty prý zdůvodnila „mocí“, kterou nad ní Priklopil měl.

Kampuschovou Priklopil unesl jako školačku v roce 1998. Osm let ji držel v upraveném sklepě svého domu. V srpnu 2006 se osmnáctileté dívce podařilo uprchnout, únosce poté spáchal sebevraždu.

Státní zástupce Thomas Mühlbacher v posledních měsících vyslechl Kampuschovou dvakrát, televizi ORF ale návraty unesené dívky nepotvrdil. „Vyšetřování ukazuje, že se paní Kampuschová pokusila o útěk, ale neúspěšně,“ řekl státní zástupce.

Vyšetřování podle něj neprokázalo, že by se po útěku vrátila. Označil to za čistou legendu. Dodal, že se Kampuschová pokusila podle své výpovědi uprchnout z jednoho vídeňského bytu, z únoscova domu se sklepem a z lyžařského výletu.

Případ Kampuschová se zamotává

Část vyšetřovatelů podle Profilu míní, že za dívčiným únosem mohlo být víc pachatelů. Kampuschová totiž po únosu neskončila hned ve sklepním vězení, ale v lese. Odtud Priklopil prý telefonoval a chtěl děvče předat, píše magazín. To se nezdařilo a on zůstal se svou obětí sám. Tuto teorii prý podporuje i to, že sklepní úkryt nebyl tehdy ještě hotový. Zavřít Kampuschovou do něj tedy podle Profilu zřejmě nebylo v plánu.

Státní zastupitelství nyní vyšetřuje Priklopilova přítele Ernsta H., jemuž únosce krátce po dívčině útěku v roce 2006 volal a s nímž strávil pár hodin před svou smrtí. „Kdyby Priklopil jednal sám, nikdy by nikomu nevolal (po dívčině útěku), ale utekl by třeba do Česka a bylo by to vyřízené,“ řekl Profilu jeden z vyšetřovatelů.

Podle něj manželka Priklopilova přítele Ernsta H. upekla Kampuschové dort k narozeninám. Ernst H. navíc deset dní po únosu Priklopilovi převedl na účet půl milionu šilinků. Za dalších deset dnů se mu obnos vrátil přes konto Priklopilovy matky. Sumu prý únosci půjčil na nákup Porsche. Naposledy ale tvrdil, že chtěl jen vyprat nějaké peníze ze své firmy, napsal magazín.