Zemřela legenda protinacistického odboje von Moltkeová

Norwich (USA) - V osmadevadesáti letech zemřela Freya von Moltkeová, legenda německého protihitlerovského odboje. Spolu se svým manželem Helmuthem vedla tzv. Kreisavský kruh - ilegální organizaci, která se zapojila i do atentátu na Hitlera v červenci roku 1944. Jejího muže nacisti popravili, von Moltkeová, která od roku 1960 žila v americkém Vermontu, se minulý týden nakazila virovým onemocněním a nakonec mu podlehla.

Narodila se v roce 1911 v bankéřské rodině v německém Kolíně. Se svým budoucím manželem se poznala ve svých 18 letech a o dva roky později se za něj provdala. Oba vystudovali práva a usadili se v Kreisau v dnešním Polsku. V roce 1932 se přestěhovali do Berlína, kde Helmuth von Moltke prosazoval uplatňování mezinárodního práva. Od počátku byl odpůrcem Hitlerova režimu, během své právnické kariéry pomáhal židům i jiným obětem nacismu.

Roku 1939 byl povolán do německé armády jako odborník na mezinárodní a válečné právo. Během armádní kariéry prosazoval humánní zacházení s válečnými zajatci i civilisty na Německem okupovaných územích v souladu se ženevskými konvencemi.

Manželé Moltkeovi nakonec založili v Kreisau středisko odporu známé jako Kreisauer Kreis, k němuž patřily desítky duchovních, ekonomických odborníků i diplomatů. Skupina na svých setkáních mimo jiné diskutovala o plánech na vytvoření demokratického Německa po pádu Třetí říše.

V roce 1943 skupina navázala kontakt s plukovníkem Clausem von Stauffenbergem, vůdcem armádního hnutí odporu. Podporovala i jeho atentát v červenci 1944, kdy se nepodařilo s pomocí bomby Hitlera zabít. Helmutha von Moltkeho v lednu 1944 ale zatklo gestapo z jiných důvodů - varoval přítele, že má být zatčen. O rok později byl popraven za zradu.

Po válce vdova s dvěma syny odešla do Jižní Afriky. Působila jako sociální pracovnice, ale měla potíže s režimem apartheidu, proto se v roce 1956 vrátila do Německa. O čtyři roky později odjela do amerického Vermontu, kde žila s profesorem a filosofem Eugenem Rosenstockem-Huessym, který utekl z Německa po vzestupu nacismu. Po jeho smrti v roce 1973 se Freya věnovala propagaci činnosti obou svých životních partnerů.

Freya von Moltkeová
Freya von Moltkeová
Více fotek
  • Freya von Moltkeová autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/14/1338/133706.jpg
  • Adolf Hilter autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/14/1338/133710.jpg