Francie přepískla objednávku vakcín proti prasečí chřipce

Paříž - Francie se snaží prodat přebytečné vakcíny proti prasečí chřipce: Objednala si 94 milionů dávek, ani zde o ně ale není takový zájem, jaký se předpokládal. Očkovat se zatím nechalo jen pět milionů ze 63 milionů obyvatel. Navíc oproti původně indikovaným dvěma dávkám vakcíny se nově pro jednoho člověka jako dostačující doporučuje jen jedna dávka. Katar a Egypt už odkoupily 2,3 milionu dávek, dalšími adepty na odkup jsou údajně Ukrajina, Rumunsko, Bulharsko a Mexiko.

Chřipková epidemie je ve Francii i ve zbytku Evropy na ústupu, a přestože se očekává, že nastane ještě druhá vlna, nepředpokládá se už, že by dosáhla hrozivých rozměrů jako loni na podzim. Svých přebytků se tak Francie doma už nemá naději zbavit.

Podle deníku Le Figaro vláda pochopila už počátkem listopadu, že objednané množství dávek za oficiální cenu 675 milionů eur (17,8 miliardy korun) je přehnané. Ministerstvo zdravotnictví totiž vycházelo z předpokladu, že budou nutné dvě očkovací dávky na osobu. Světová zdravotnická organizace ale 20. listopadu definitivně doporučila jen jednu.

Očkovací kampaň ve Francii již začala kritizovat opozice. Socialistický poslanec Jean-Marie Le Guen vyzval v neděli k vytvoření zvláštní parlamentní komise, která by se tímto fiaskem zabývala. Bývalý šéf francouzského Červeného kříže Marc Gentilini nebyl mírnější - podle něj se dalo předpokládat, že se vláda pouští do plýtvání.

Francie není jediná, která má přebytek zásob očkovacích dávek. Nizozemsko jich například objednalo 34 milionů a také oznámilo záměr se 19 milionů zbavit. Podobně jsou na tom Německo a Švýcarsko.