Ve švýcarských Alpách zabíjely laviny

Bern – Osm lidí smetly dvě alpské laviny v západošvýcarské oblasti Berner Oberland; pět z nich záchranáři našli mrtvých, tři další se pohřešují. Šance, že neštěstí přežili, je ale minimální, pátrání znemožňuje velice špatná viditelnost. Dva z mrtvých lyžařů jsou Švýcaři, jeden Němec, totožnost čtvrtého zatím není známá a pátou obětí je lékař ze záchranného vrtulníku, který se vydal zasypané hledat a zasáhla jej druhá masa sněhu. Jiná nedělní lavina v blízkosti hranice Švýcarska s Francií a Itálií pohřbila dva lyžaře.

Alpská horská služba bude v pátrání pokračovat od od úterního rána, i když hrozí pády dalších lavin. Nejdřív musí týmy zajistit svah před sesuvy, pak se budou snažit vysvobodit ze sněhu těla obětí.

Sníh komplikuje dopravu v Evropě i v Asii

Také v rakouském Salcbursku za posledních pár dní připadlo půl metru sněhu, v horách jsou mnohé silnice kvůli počasí uzavřeny.

Sněžení se nevyhnulo ani Itálii, takže i návštěvníkům jihoitalské Neapole se naskytl neobvyklý pohled na zasněžený vrcholek sopky Vesuv. Sněžilo také na severu Itálie v Benátkách či Terstu. Led a silné sněžení zkomplikovaly situaci mimo jiné na německých letištích. V Dortmundu v neděli sjelo letadlo ze zledovatělé rozjezdové dráhy, až po několika hodinách se podařilo provoz obnovit. Uklidnění po nedělním zrušení 48 letů zaznamenalo i frankfurtské letiště.

Mrazy panují také v Polsku. V Bialystoku na východě země rtuť teploměru klesla ke 25 stupňům pod bodem mrazu, u země bylo dokonce minus 31 stupňů Celsia. Jde o rekord této zimy.

Švýcarská horská služba
Švýcarská horská služba
Více fotek
  • Švýcarská horská služba autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/14/1338/133770.jpg
  • Lavina autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/2/111/11066.jpg