Francouzská policie hledá lupiče auta s penězi

Paříž - Francouzská policie pátrá po lupičích, kteří se v pondělí dopoledne na jihu země zmocnili auta s penězi. To mělo převážet skoro osm milionů eur, v přepočtu přes 200 milionů korun. Lupiči ale údajně získali „jen“ polovinu, tedy 4 miliony eur. Akce byla podle policie dílem dobře připravených profesionálů. Počínání po zuby ozbrojených lupičů zachytil z okna na mobilní telefon pracovník nedaleké průmyslové zóny. Na záběrech připevňují lupiči na dodávku s penězi výbušniny. Firma Sazias se stala terčem lupičů už v letech 2007 a 2008. Tehdy ji připravili o deset, respektive 7 milionů eur.

Podle policie museli zločinci vědět, že dodávka firmy pro přepravu peněz pojede z tohoto depa v oblasti Marseille do banky. „Na dodávku udeřili krátce poté, co vyjela. Byli si naprosto jistí, že bude plná peněz,“ potvrdil vyšetřovatel případu David-Olivier Reverdy. Na kruhovém objezdu vjeli dodávce lupiči do cesty nákladním autem a způsobili havárii. „Jelo tam auto s blikajícími světly. Mysleli jsme, že je to policie, ale byli to lupiči. Objezd úplně uzavřeli – bylo jich šest nebo sedm a měli samopaly,“ prohlásil jeden ze svědků zločinu.

Pak už šlo jen o to, auto otevřít a peníze vyskládat do vlastního. „Čelíme velmi dobře připravenému zločineckému komandu. Měli všechno - výbušniny, zbraně, auta,“ podotkl Jacques Dallest z prokuratury v Marseille. Nepotřebná auta za sebou nechávali lupiči vypálená. Přes zjevnou nebezpečnost gangu a přes krátkou přestřelku se strážníky se útok obešel bez zranění.