Objev vzácných nosorožců v Súdánu by mohl pomoci k záchraně druhu

Nairobi – Do Keni před několika dny přicestovali čtyři severní bílí nosorožci ze zoo ve Dvoře Králové. Jejich přesun má být pokusem o záchranu druhu, který se nachází na pokraji vyhynutí. Ruskému vrtulníku se ve stejné době podařil významný objev v jižním Súdánu. Jeho posádka zahlédla tři kusy tohoto vzácného nosorožce. Pátrání po severních bílích nosorožcích probíhá v Kongu a jižním Súdánu již několik let. Zatím ale nelze vyloučit možnost, že posádka viděla dvorské nosorožce.

„Je to neuvěřitelný objev a skvělá zpráva, že se povedlo nosorožce objevit zrovna ve chvíli přesunu dvorských nosorožců,“ řekl zoolog Jiří Hrubý. Dodnes se myslelo, že na světě je pouhým osm kusů. Výskyt nosorožců mimo dosah lidí ale není podle Hrubého příliš pravděpodobný. „Například v Kongu je jejich výskyt téměř vyloučen i kvůli probíhající občanské válce,“ konstatoval zoolog. V Súdánu je naopak kvůli rozlehlosti země šance poměrně velká.

Ve dvorské zoo stále zůstaly dva kusy vzácného nosorožce. Nejstarší samice Nesárí na tom není zdravotně nejlépe. „Ve svých 38 letech na tom není dostatečně dobře, aby transport mohla absolvovat,“ míní Jan Žďárek, ošetřovatel nosorožců. Druhá samice bohužel není schopná reprodukce. Nově objevené tři kusy by mohly pomoci k další reprodukci druhu. „Nejlepší by bylo tyto tři jedince najít, odchytit a poslat do keňské rezervace a spojit s našimi dvorskými nosorožci,“ podotkl Žďárek.

Pátrání po nosorožcích severních bílých je podle ředitelky zoo ve Dvoře Králové Dany Holečkové naplánováno na březen. Aklimatizace dvorských nosorožců by měla trvat několik měsíců. „Očekáváme, že po půl roce už by mohli být schopni reprodukce,“ uvedla Holečková. Dokument z transportu nosororožců, jehož autorem je Jiří Bálek by měl vyjít během měsíce na dvd. „Česká televize projevila zájem během roku odvysílat celý dokument, zájemci o nosorožce se tedy dočkají,“ dodal Bílek.

Nosorožec bílý
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24