Filipínský masakr je před soudem

Manila - Hlavní podezřelý z masakru na Filipínách - Andal Ampatuan mladší - je před soudem. Příslušník mocného klaunu Ampatuanů dnes během prvního dne procesu popřel svou vinu na masakru 57 lidí včetně novinářů a členů nepřátelské rodiny. Pozorovatelé upozorňují na blízké vztahy mezi filipínskou prezidentkou a členy rodiny Ampatuanů, kteří patří ke stejné politické straně.

Ampatuan čelí obviněním ze 41násobné vraždy, což je nejhorší politické násilí v zemi. Přívrženci klanu 23. listopadu zaútočili na volební karavan rivalské rodiny. Mezi zabitými bylo nejméně 30 novinářů. Útok je považován za světově nejvražednější proti pracovníkům médií. Ampatuanův otec, bývalý guvernér této provincie, který stojí v čele klanu, byl spolu s dalšími příbuznými nařčen z podílu na zabíjení, ale dosud nebyl obviněn. Stejně jako další členové rodiny popírá jakoukoliv roli v masakru.

„Vrah, který zabije jednoho člověka, je v normálním vězení. Proč tedy Andal Ampatuan, který zabil desítky lidí, má svoji privátní celu na úřadu vyšetřování? To přece není jen tak. Chceme, aby ho převezli a aby s ním zacházeli jako s obyčejným zločincem,“ prohlásil advokát zastupující rodiny obětí masakru Harry Roque.

Proces se koná na policejním velitelství v Manile pod přísným bezpečnostním dohledem. Podle obžaloby vystoupí před soudem svědci, kteří potvrdí, že klan Ampatuanů vedl více než stočlenný ozbrojený sbor milice. Milicionáři měli nepřátele zabíjet, jejich těla rozsekat a pohřbít v masových hrobech.

Masakr na Filipínách
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24