Španělé představují svoji Entropu - videoinstalaci s putujícími lidmi

Brusel - Španělské předsednictví zahajuje v budově Rady Evropské unie svůj kulturní program, v jehož rámci představuje umělecký objekt, kterým se bude během půlročního předsednictví prezentovat. Dílo je zavěšeno ve stejném prostoru jako před rokem kontroverzní Entropa českého výtvarníka Davida Černého.

Videoinstalace španělského umělce Daniela Canogara je pás dlouhý 33 metrů a široký zhruba metr a půl. Pás, postavený z tisíců malých žároviček, je zatočený do tvaru písmene „e“. Prostřednictvím žároviček se na pásu promítají různé obrazy. Většinou se jedná o lidi, kteří po světelném páse chodí, lezou či jinak putují. Dílo má znázorňovat pohyb lidí v rámci Evropské unie a změny v unii v posledních letech, a to ekonomické i sociální.

Projekt byl vytvořen právě pro tento prostor, nicméně nevisí na stěně, jako visela Entropa Davida Černého, ale je zavěšen přímo v prostoru. Skutečnost, že pod ním mohou chodit lidé, symbolizuje pohyb osob právě v této budově. „Pracovníci, politici, poradci a návštěvníci Evropské rady oživují budovy, a tím i evropský projekt,“ vysvětlují smysl výtvoru Španělé. 

Názory na moderní videoinstalaci se u kolemjdoucích dost různily. „Je to strašné,“ podotkla slovinská novinářka. „Mně se to velmi líbí,“ zhodnotila zase španělský výtvor portugalská úřednice. Mladá slovenská zaměstnankyně institucí zase před českými novináři prohodila, že česká Entropa byla určitě výrazně zajímavější a barevnější.

Dílo pravděpodobně nevzbudí takovou kontroverzi a takový ohlas, jako vyvolala česká Entropa. Na druhou stranu je mnohem výraznější, než byla minimalistická dekorace švédského předsednictví, která vypadala jako malý stolek s židlemi, což mělo znamenat, že Švédsko vyzývá k dialogu o Evropské unii.

Dekorace španělského předsednictví
Dekorace španělského předsednictví
Více fotek
  • Dekorace španělského předsednictví autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/14/1339/133885.jpg
  • Dekorace španělského předsednictví autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/14/1339/133891.jpg
  • Dekorace španělského předsednictví autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/14/1339/133893.jpg