Palestinci budou mít s pašováním v tunelech utrum

Gaza - Gaza bude mít další bariéru, která ji ještě důkladněji oddělí od okolního světa. Egypt zahájil stavbu podzemních zátarasů. Ty mají Palestincům zabránit pašovat zboží a zbraně do pásma tunely. Nový plán se už dočkal protestů z řady muslimských zemí.

Smyčka kolem Gazy se opět o kus utahuje. Ze tří stran pásmo obléhají hranice s Izraelem, střežené armádou a námořnictvem. Teď vyrostou bariéry i na hranici s Egyptem. Tu budou chránit ocelové zábrany, které mají ztížit nebo docela znemožnit pašování materiálu podzemními tunely. 

Obyvatelé Gazy se obávají, že teď přijdou o koridory, kterými dopravují životně důležité potřeby. „Lidé chtějí přežít a potřebují jídlo, udělají kvůli tomu cokoliv,“ říká Ehab Ghusejn, mluvčí ministerstva zahraničí v Gaze. Teď se k němu ale dostanou podstatně hůř. Na povrchu jim stojí v cestě ostnatý drát a kulometná hnízda. Pod zemí ocelové piloty, které Egypťané instalují po celé délce hranice. A to se Palestincům nelíbí. „Egypťané pouze vykonávají to, co jim americká a izraelská vláda přikážou,“ myslí si Ehab Ghusejn.   

Hranice Gazy se uzavřely v červnu 2006, kdy ozbrojenci hnutí Hamas unesli izraelského vojáka Gilada Šalita. Blokáda ještě posílila poté, co moc v pásmu Gazy převzalo právě hnutí Hamas, které přemohlo umírněnější Fatah předsedy palestinské samosprávy Mahmúda Abbáse.

Hranice pásma Gazy s Egyptem
Hranice pásma Gazy s Egyptem