Obama: Bezpečnostní služby selhaly

Washington - Pokus nigerijského islamisty o teroristický útok na letadlo mířící do USA označil americký prezident Barack Obama za „potenciálně katastrofální“ selhání amerických tajných služeb. Podle Obamy měly tajné služby dostatek informací, aby pokusu o atentát zabránily. Nejednaly však s těmito údaji efektivně, což označil za nepřijatelné. Americký prezident Barack Obama nicméně nadále trvá na uzavření věznice Guantánamo i přes bezpečnostní rizika v souvislosti s vánočním pokusem o atentát na letadlo z Amsterodamu do Detroitu. Řekl to dnes po jednání se šéfy amerických tajných služeb.

Americký prezident uvedl, že chce mezery v bezpečnostním systému Spojených států co nejrychleji a důsledně vyloučit. Špatná koordinace tajných služeb mohla mít podle něho katastrofální následky. Přesto ale trvá na uzavření kontroverzní věznice Guantánamo, kde USA zadržují osoby podezřelé z terorismu.

Barack Obama:

„Uznávám, že zpravodajská informace je z podstaty nedokonalá, ale je čím dál jasnější, že nebyla plně analyzovaná nebo plně zvážená. To je nepřijatelné a já to nebudu tolerovat.“

Video Obama chce stále zavřít Guantánamo
video

Obama chce stále zavřít Guantánamo

Mladý nigerijský islamista Umar Farouk Abdul Mutallab propašoval o vánočních svátcích ve spodním prádle na palubu letadla z Amsterodamu do Detroitu silnou výbušninu, se kterou se pokusil vyhodit letoun do povětří. Nálož nevybuchla patrně díky nějaké její závadě či atentátníkově chybě. Incident však odhalil slabé články bezpečnostních kontrol a zvýšená bezpečnostní opatření zavedla letiště po celých Spojených státech. USA po incidentu také rozšířily o desítky jmen seznamy osob, které kvůli možné teroristické činnosti podléhají zvýšené kontrole při vstupu do země, nebo do USA vůbec nesmějí přijet.

Tajné služby jsou kritizovány především za to, že nezařadily nigerijského atentátníka na seznam nežádoucích osob, přestože měly informace o jeho nebezpečnosti. Mluvčí Bílého domu dnes nicméně uvedl, že členům Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) poskytl zadržený islamista „cenné informace“.

Šéf zpravodajských služeb slíbil nápravu

Dennis Blair, který řídí americké zpravodajské služby, včetně stěžejních pěti (CIA, DIA, SS, FBI, NSA), připustil, že rozvědka selhala, když podezřelého nezadržela. „Tajné služby dnes dostaly prezidentův vzkaz a nyní podnikáme kroky, abychom obstáli tváří v tvář novým výzvám,“ konstatoval v úterý Blair. Blair vyslovil přesvědčení, že tajné služby zaznamenaly značný pokrok při shromažďování a analýze informací a zlepšily spolupráci, potřebují ale ještě zdokonalit schopnost čelit „novým taktikám“.

Na schůzce, jíž se zúčastnili také ministryně zahraničí Hillary Clintonová, šéf Pentagonu Robert Gates, ministryně pro vnitřní bezpečnost Janet Napolitanová, šéf CIA Leon Panetta a ředitel FBI Robert Mueller, Obama konstatoval, že zodpovědni za selhání jsou všichni v sále. Před bezpečnostní schůzkou nicméně Bílý dům sdělil, že si Obama stojí za třemi ze svých nejvyšších bezpečnostních představitelů, včetně Blaira, jehož post byl vytvořen po teroristických útocích na New York a Washington z 11. září 2001 ve snaze o lepší koordinaci tajných služeb.

Nigerijec z letounu v Detroitu obviněn také z pokusu o vraždu

Americká velká porota v Michiganu dnes obvinila Mutallaba ze šesti závažných trestných činů, mimo jiné z pokusu o vraždu 290 lidí a ze snahy použít zbraň hromadného ničení. Obžalovaný dostane prostor k vyjádření v pátek. V sedmistránkovém obžalovacím spisu není žádná specifická zmínka o terorismu, avšak prezident Barack Obama záležitost označil za nezdařený útok proti Spojeným státům, který provedl přidružený člen teroristické sítě al-Káida.

Pozastavena repatriace Jemenců z Guantánama

Obama dnes také potvrdil informaci, že USA v souvislosti s prosincovým pokusem o atentát na americké letadlo rozhodly pozastavit repatriaci Jemenců ze základny Guantánamo. Je jich tam asi 90 a do Jemenu jich měla být podle původního plánu poslána asi polovina. Zneškodněný nigerijský atentátník se na akci údajně připravoval právě v Jemenu a prošel tam výcvikem teroristické sítě al-Káida.