Ukrajina se obává přílivu nelegálních migrantů

Kyjev - Na Ukrajině sílí obavy z přílivu nelegálních migrantů, tedy osob, které se nuceně vracejí z nezákonného pobytu v některé ze zemí Evropské unie. Podle tzv. readmisní dohody mezi Bruselem a Kyjevem, která vstoupila v platnost s příchodem nového roku, budou na Ukrajinu ze zemí EU vykázáni ti nelegální přistěhovalci, u nichž bude nalezen důkaz, že do Evropské unie přijeli z Ukrajiny. Takových lidí může být až několik tisíc.

Oficiální místa na ministerstvu vnitra sice občany uklidňují, že nelegálních migrantů budou řádově stovky, nicméně odhady expertů na otázky migrace jsou desetinásobné. Pohraničníci hovoří dokonce o počtu do 10 000. Kolem 60 procent budou tvořit sami Ukrajinci, zbytek občané třetích zemí, pro které se stala Ukrajina tranzitním územím na cestě na Západ. Ty bude Ukrajina muset na své náklady poslat zpět do jejich vlasti. Cesty migrantů za lepším životem jsou různé - někteří zvolí falšované doklady, jiní úkryt v kamionovém kontejneru. Po vstupu Slovenska a Maďarska do Schengenu se sice kontroly na hranicích zpřísnily, podle politologa Ondřeje Soukupa je ale problémem korupce pohraničníků.

Pro nemalý počet nelegálních migrantů se stala cílovou zemí Česká republika. Často se stává, že Ukrajinci přijedou do Česka s turistickým vízem, překročí délku povoleného pobytu a najdou si nelegálně práci. Legálně v ČR pracuje kolem 67 000 Ukrajinců, což je řadí na druhé místo hned po občanech Slovenské republiky. Počty nelegálních přistěhovalců do ČR lze jen odhadovat - české neziskové organizace hovoří o celkovém počtu více než 100 000 nelegálně zaměstnaných cizinců.

Pro uprchlíky je na Ukrajině zatím jen 370 míst

Ukrajina má dnes k dispozici dvě zařízení pro uprchlíky s kapacitou 370 lidí. V letošním roce mají vyrůst další tři, jedno z nich v Zakarpatské oblasti při slovenských a maďarských hranicích. Aby země zvládla předpokládaný nápor vyvolaný tzv. readmisí, musela by takových zařízení mít nejméně osm. Jako tranzitní zemi pro cestu do EU si Ukrajinu vybírají zejména uprchlíci z Číny, Vietnamu, Pákistánu, Afghánistánu, Nigérie, Egypta a Somálska. Pobyt jednoho nelegálního migranta v zařízení pro uprchlíky stojí Ukrajinu denně přes dvě eura (asi 60 Kč), velké sumy bude stát přeprava do vzdálených a často politicky nestabilních států. Podle pracovníků kyjevského ministerstva vnitra dosud na vybavení uprchlických center přispívala Evropská unie, od 1. ledna je jejich financování výhradně záležitostí Ukrajiny.

Podle Tomáše Haišmana z odboru azylové a migrační politiky ministerstva zahraničí smlouva mezi Bruselem a Kyjevem existuje už dva roky, takže Ukrajina měla dost času na to, aby se na celou záležitost i s jejími důsledky připravila. „Pro Českou republiku se v tuto chvíli nic nemění,“ uvedl ve Studiu 6.

Ukrajinský tisk předpovídá růst zločinnosti a xenofobie. Nelegální migranti se mohou v uprchlických táborech zdržovat maximálně půl roku, poté musejí být - byť s provizorními dokumenty - propuštěni. Málokdo pochybuje o tom, že se znovu pokusí proniknout do EU. Taxa ukrajinských převaděčů se údajně pohybuje kolem 400 dolarů (asi 7 300 Kč).

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Více fotek
  • Ilustrační foto autor: Petr Sznapka , zdroj: ČTK http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/9/892/89149.jpg
  • Azylový dům autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/12/1155/115465.jpg