Kolumbie kvůli požárům vyhlásila stav národní katastrofy

Bogotá - Kolumbii zachvátily rozsáhlé lesní požáry. Místní úřady proto ve čtvrtek vyhlásily stav národní katastrofy. S ohněm jí pomohou bojovat Spojené státy americké, které podle prezidenta Álvara Uribeho jeho zemi poskytnou hasičskou techniku. To přispěje k dalšímu posílení vazeb mezi Washingtonem a Bogotou. Budování nadstandardních vztahů s USA se nelíbí především okolním zemím, Bolívii a Venezuele, jejichž představitelé vnímají angažná americké administrativy v regionu velmi negativně.

Kolumbie se podobně jako další latinskoamerické státy v současnosti potýká s velkým suchem, které přispělo k tomu, že 11 z 32 provincií země sužují plameny. Vláda kvůli nim už nařídila dočasně zavřít některé národní parky.

Uribe je jedním z hlavních spojenců Bílého domu v Latinské Americe. Nadstandardní americko-kolumbijské kontakty ale zapříčinily výrazné zhoršení vztahů Bogoty s některými levicově orientovanými sousedními státy, které tvrdě kritizují politiku Washingtonu.

Například o vojenském paktu mezi Kolumbií a USA, který obě země podepsaly loni v říjnu a který umožňuje americkým vojákům přístup na kolumbijské základny, kontroverzní venezuelský prezident Hugo Chávez prohlásil, že pomůže Američanům připravit cestu pro budoucí invazi do jeho země kvůli ropným zdrojům. Kolumbie i USA toto tvrzení ale rezolutně popřely.