Z Tbilisi se poprvé po roce letělo do Moskvy

Moskva - Z gruzínského Tbilisi odletěl do Moskvy první přímý let od předloňské srpnové války mezi oběma zeměmi o Jižní Osetii a Abcházii. Letadlo aerolinek Airzena-Georgian Airways přepravilo na moskevské letiště Domodědovo cestující při prvním z plánovaných charterových letů. Ty mají obě metropole spojit v době svátků mezi osmým a desátým lednem. Vzbuzuje to naděje na obnovení pravidelných letů mezi Gruzií a Ruskem. Gruzínské aerolinky uvedly, že jsou připravené a čekají na rozhodnutí Moskvy.

Původně se měl první charterový let uskutečnit ještě v prosinci. Povolení se ale nepodařilo včas vyřídit, a tak let, na který se už prodávaly letenky, musel být zrušen. V rámci dohody s ruským ministerstvem dopravy se v příštích dvou dnech mají uskutečnit ještě další dva lety do Moskvy. Původně se počítalo i s dvěma lety do Petrohradu, ale kvůli slabé poptávce se je gruzínská společnost rozhodla neuskutečnit.

„Je skvělé, že opět létáme do Moskvy,“ prohlásil šéf gruzínských aerolinek Tamaz Gaiašvili, který byl na palubě letounu. Připomněl, že sám ještě jako pilot mezi Tbilisi a Moskvou létal, a nyní doufá, že se pravidelnou linku opět podaří obnovit.

Zájemci o let mezi metropolemi obou znepřátelených zemí teď musí cestovat s mezipřistáním, nejčastěji v Jerevanu, Minsku či Istanbulu. Gruzínské aerolinky sice usilují o povolení dalších charterových letů mezi 16. až 24. lednem, ale výsledek dosud není znám. Není ani jasné, kdy by opět mohly začít pravidelné lety. Nicméně už povolení novoročních charterových letů se vnímá jako známka poklesu napětí.

Gruzínské aerolinie
Gruzínské aerolinie